Větrné elektrárny otvírají šanci pro Oudoleň na financování výstavby obecní kanalizace

Čtyři větrné elektrárny na kopci nad obcí Oudoleň mohou pomoci s řešením starostí s výstavbou místní kanalizace na kterou chybí peníze.

„Kdysi jsme si nechali udělat studii na kanalizaci, vyšla asi devadesát milionů,“ naznačila starostka Oudoleně Blanka Zvolánková. Roční rozpočet Oudoleně je kolem třinácti milionů korun.

V obci žije čtyři stovky obyvatel, kteří mají k dispozici kulturní dům, prodejnu Jednoty, poštu, školu, školku a knihovnu. Pro záměr výstavby větrných elektráren má obec výhodnou polohu: leží v severojižním směru v údolí zvaném Oudoleňka. Větrné elektrárny by mohly stát na kopcích nad údolím.

Společnost ČEZ Obnovitelné zdroje už obyvatelům Oudoleně představila záměr výstavby elektráren na katastru obce.

„Budeme respektovat vůli obyvatel obce. Zahájení jednání s majiteli pozemku bez prvotního souhlasu obce s přípravou výstavby považujeme za neetické a poškozující celé odvětví větrné energetiky“ řekl v diskusi s obyvateli zástupce ČEZu Petr Elfmark Bartoš.

Základní princip spolupráce je podobný jako u dalších obcí na Havlíčkobrodsku: menšinový podíl ve společné firmě a křeslo jednoho ze tří jednatelů. A každoroční očekávaný podíl na zisku v řádech milionů korun.

Při výstavbě větrných elektráren na katastru obce Oudoleň společnost ČEZ Obnovitelné zdroje počítá s modely německého výrobce Enercon, který nemají převodovku a mají lepší vlastnosti než obdobné modely konkurenčních firem.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů