VÍME PRVNÍ: Českomoravský štěrk plánuje obnovit lom Kosov u Jihlavy

Před dvaceti lety skončila těžba kamene v kamenolomu Kosov, který leží necelé tři kilometry východně od krajského města a pouhý kilometr východně od obce Kosov. Nyní může dojít k obnovení těžby.

Lom Kosov se na pravém břehu řeky Jihlavy, nad železniční tratí Jihlava – Okříšky. Kamenolom je v současné době netěžený, těžba zde byla přerušena v r. 1999.

“ Společnost Českomoravský štěrk, a.s. plánuje obnovení těžby v lomu Kosov u Jihlavy. Už o tom jednal osadní výbor Kosova u Jihlavy,“ uvedl mluvčí společnosti Marek Tláskal.

Proces vydání povolení k obnovení těžby je teprve na počátku. Záměr obnovení těžby musí být řádně povolen Českým báňským úřadem.

„Organizace má všechny povolení k obnovení těžby,“ uvedl mluvčí Českého báňského úřadu Bohuslav Machek.

„Osadní výbor v zastoupení občanů Kosova nesouhlasí s obnovou těžby. Nedovedeme si představit dopravní zátěž, kterou by obnova těžby znamenala. Příjezdové komunikace do vsi a nejsou konstruovány na takovou tonáž aut, silnice jsou úzké, kde se dvě auta nevyhnou. Máme obavy o majetek občanů, kteří mají rodinné domy v těsné blízkosti vozovky. Především bychom přišli o klidné a bezpečné bydlení,“ řekla předsedkyně osadního výboru Kosov Šárka Královská.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů