Akce „SVĚDEK“: úspěšná policejní ochrana podnikatele před organizovaným zločinem

V září 2011 v brzkých ranních hodinách dopadla policejní zásahová jednotka bývalého elitního policistu brněnské policie Martina Foltýna krátce po pokusu o žhářský útok ve Velkém Beranově. Organizovaná skupina zločinců se snažila výhružkami i fyzickým násilím  přimět svědka ke změně soudní výpovědi proti jednomu ze zločinců.

policie

Program ochrany svědků

Vydíraný svědek byl policií zařazen do programu na ochranu svědků. V jeho těsné blízkosti se vyskytovali policisté v civilu jako osobní strážci. Vyzbrojeni krátkými samopaly, v kapsách náhradní zásobníky. Okolí podnikatelova domu ve Velkém Beranově bylo chráněno policejním kamerovým systémem. V době vystupňování hrozeb podnikatelova rodina žila mimo domov na utajeném místě pod ochranou policie. V domě podnikatele skrytě číhala policejní jednotka. Protože bývalý brněnský policista mohl mít známé mezi jihomoravskými policisty, byla povolána policejní jednotka z jižních Čech. Útok zločinců přišel jen několik dnů před soudním jednáním. Policejní jednotka zmařila noční žhářský útok, když se zločinec pokusil o útěk z místa činu, šel do vzduchu policejní vrtulník. Bývalý policista Martin Foltýn byl dopaden na poli za Velkým Beranovem.

Soudní řízení se táhne

Už popáté budou v lednu 2017 soudy rozhodovat o vině a trestu pro trojici zločinců: organizátora Romana Motičáka, vykonavatele zločineckých útoků Martina Foltýna a řidiče Zdeňka Zapletala. S opakovanými útoky na podnikatele spojují bývalého policistu Foltýna především pachové stopy. Obhajoba se snaží pachové stopy z místa činu zpochybnit poukazem na možnost přenosu z osoby na osobu, především možností použití Foltýnova oblečení dosud neznámou osobou při vyděračských útocích.

Obžaloba žádá mnohaleté tresty

Pro organizátora vydírání Romana Motičáka žádá státní zástupce trest odnětí svobody na osm let, pro vykonavatele Foltýna šest let a pro řidiče Zapletala podmíněný trest.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna