Aktivisté z Polné: Ať se k oživování hilsneriády vyjádří co nejvíc politiků!

fbOd chvíle, kdy pražský radikál Adam B. Bartoš zveřejnil pozvánku pro své příznivce na uctění památky Anežky Hrůzové, rozběhly se v Polné přípravy místních aktivistů na Bartošovo uvítání. Vymýšlely se hesla, malovaly se transparenty. Chystalo se uvítání v Polné.

„Hlavně jsme do poslední chvíle nevěděli, kolik nás bude. Všechno se stihlo za dva dny,“ řekl jeden z místních odpůrců rasismu.

Všichni místní odpůrci rasismu se označili žlutou židovskou hvězdou, aby je Adam B. Bartoš dobře poznal.

Pozvánka do Polné

Březina není Březinka

Bartošova pozvánka do Polné vzbudila u místních obrovské pobavení nad místní neznalostí Polné: Les BŘEZINKA nikde u Polné není, událost se stala v lese BŘEZINA.

Klidný protest

Po celou dobu pobytu Bartošovy skupinky pražských radikálů je po procházce Polnou doprovázeli místní pískající občané. Tvořili jakýsi zadní voj průvodu. Pískot utichl jen ve chvíli, kdy průvod zamířil na místní hřbitov.

 

Ať se vyjádří politici!

Místní odpůrci rasismu v Polné na Jihlavsku vyjádřili přání, aby se k oživování ducha Hilsneriády i protestu místních občanů vyjádřilo co nejvíce politiků.

(Vyjádření aktualizujeme, jak se je podaří získat)

Michal Stehlík (kandidát na senátora za KDU-ČSL Jihlavsko): „Antisemitské akce pana Bartoše vnímám jako zoufalé pokusy strhávat na sebe pozornost. Na podobné projevy nenávisti je nejlepší reakcí jasné a veřejně viditelné odmítnutí. Chci proto velice ocenit postoj polenských občanů. Dali letos jasně najevo, kam se svými pokusy pan Bartoš patří. Zejména v dnešní nervózní době je podobná odvaha potřebná a naplňuje mě nadějí, že to s naší společností není tak špatné.“

Karel Křivánek (jednatel KDU-ČSL Polná): „U nás v Polné je toto citlivá otázka ale dnešní protest ukázal,ze se jen tak nedáme zatáhnout do uměle otevíraných událostí a že v srdci poleňáků není místo pro radikály či extremisty.

Ivan Gabal (poslanec KDU-ČSL) „Asi si lidé začínají uvědomovat riziko vzrůstajícího extremismu v českém veřejném životě a sebezáchovně se mu brání.“

Petr Krčál (předseda ČSSD Vysočina):“Extrémní pokusy, které vedou k oživování neobjasněných případů, nepovažuji za šťastné pokusy. Nehledě na to, že podobné pokusy vedly k prohlubování antisemitismu.“

 

Martin Lank (poslanec a místopředseda hnutí Úsvit – Národní koalice): „Antisemitismus je pro mě nepřijatelný, stejně jako každý jiný extremismus. Tedy ten skutečný – ono dnes je za extremistu označován třeba i realista, který se řídí zdravým rozumem, nebo odmítá bez přemýšlení slepě akceptovat multikulturalismus. To ovšem není případ pana Bartoše, který se podle mě vědomě pohybuje na hraně zákona, ne-li za hranou. Skoro bych řekl, že se o konflikt se zákonem cíleně snaží, aby se pak mohl prezentovat jako oběť zlovolného systému. Ale to je jen moje spekulace – do hlavy mu nevidím a vlastně jsem za to docela rád….“

Josef Pavlík (ANO): „Hlavním smyslem návštěvy pražského radikála Bartoše v Polné nebylo zcela určitě uctění památky zavraždění Anežky Hrůzové z Malé Věžničky u Polné dne 29. 3. 1899, ale snaha o zviditelnění a oživení neonacistických myšlenek v současné hodně rozvrstvené a komplikované společnosti.

Je jenom dobře, že místní obyvatelé si uvědomují toto nebezpečí, a nedovolili svým hlasitým pískotem a nesouhlasem při projevu tohoto radikála oživovat myšlenky rasismu a antisemitismu.

Nikdo by neměl parazitovat na památce zavražděné Anežky Hrůzové a jitřit staré rány, které by nic dobrého nepřinesly.

K této otázce bylo publikováno hodně článků a studií, jejichž hlavním mottem bylo odsoudit jakékoli formy a projevy náboženského fanatismu a násilí. Kaňkou ulpělou na této kauze je určitě fakt, že zásahem a nástroji mocných byl zproštěn viny vrah Anežky Hrůzové.“

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů