Arm. gen. v.v. Šedivý: nahrazování ruských vrtulníků Mi-24 už začalo

fbVrtulníková základna v Náměšti nad Oslavou chrání obyvatele Vysočiny před narušiteli vzdušného prostoru České republiky. Při výcvikové činnosti vojáků trpí Vysočina hlukem z vrtulníků Mi-24. Tento typ vrtulníků má pověst vzdušných tanků, ve výzbroji armády jsou od sedmdesátých let.

Bývalý náčelník generálního štábu armády Jiří Šedivý poskytl Občasníku rozhovor na téma modernizace vojenských vrtulníků Armády České republiky.

– Co se může dít kolem vrtulníků na počátku léta 2016?

Česká armáda má dvě kategorie vrtulníků: bitevní, někdy nazývané útočné, a transportní. Armáda prodlužuje životnost menších transportních vrtulníků Sokol, tyhle vrtulníky zná veřejnost z činnosti letecké záchranné služby v západních Čechách. Druhá kategorie transportních vrtulníků jsou větší vrtulníky Mi-17 a Mi-171, to jsou
stroje ruské provenience. Životnost bitevních vrtulníků Mi-24 je už velmi omezená, vláda připravuje jejich výměnu.

Francouzská armáda má ve své výzbroji několik nových vrtulníků Airbus NH90.

– Stíhačky máme ze Švédska, Slováci koupili bojové vrtulníky z Ameriky. Co byste doporučil české vládě, aby koupila?

Nejznámější bojový vrtulník je zřejmě americký Black Hawk.

Je to náhrada bitevních vrtulníků Mi-24. Mám trochu odlišný názor na nákup útočných vrtulníků, než je názor armády. Armáda si chce pořídit ozbrojené univerzální transportní vrtulníky. Každá univerzálnost je na škodu.

– Přece jenom česká armáda už není „prvosledová“ jako v dobách studené války. Spíše podporujeme spojence jako druhosledová armáda…

Musím vyvrátit názor, že jsme druhosledová armáda. To v žádném případě neplatí. Armáda musí bojovat tam, kde politická reprezentace státu rozhodne. Například v Afghánistánu nebo v jiných podobných misích. Názor, že jsme druhosledovou armádou vede až k poraženeckým náladám a je třeba se ho zbavit.

Americká námořní pěchota využívá mimo jiné vrtulníky Bell UH-1Y.

– Jak by tedy mělo probíhat přezbrojování z ruských zbraní na něco modernějšího? Jakým tempem?

Proces náhrady ruských vrtulníků Mi-24 už probíhá. Vybrané státy byly osloveny, aby nabídly své výrobky. Už proběhla dvě řekněme výběrová předkola. Na podzim bychom měli dostat nabídky nových vrtulníků. Záleží na tom, jak bude fungovat úřední byrokracie.

– Častá námitka obyvatel Vysočiny je na hlučnost vrtulníků. Pořídí si armáda něco tiššího pro létání nad Vysočinou?

Bitevní vrtulník Mi-24 je už hodně stará generace vrtulníků šedesátých a sedmdesátých let. Tyhle těžké vrtulníky potřebují velký výkon motoru k letu. Modernější vrtulníky nejsou o mnoho tišší. Motory musí vyvinout velký výkon. Ale myslím, že problém je jinde: v rozmístění letišť a výcvikových prostorů.

Vojenské vrtulníky dodává i u nás relativně málo známá firma Agusta Westland.

 

(pokračování zde)

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů