AUTO a JÁ: Neslyšící řidička Zdenka Palátová

Zdenka Palátová je spoluzakladatelkou třebíčské firmy Vrátka, která pomáhá handikapovaným s uplatněním ve společnosti. Za volantem tráví mnoho času při cestách za obchodem.

Používáte jako neslyšící řidička klakson? Uz jste někdy jiného řidiče pořádně vytroubila?

Nepoužívám klakson, jsem klidný řidič, ani lidem nenadávám…i když si občas pomyslím: děvče, chlapče, ty bys měl vrátit řidičák! To jsou ti, co vás musej předjet a po předjetí vás zase zpomalí, protože odbočují! No a lidi neumí jezdit po kruháči…to chce trpělivost!

Muž jako spolujezdec je zábavnější nez autorádio?

no pro mne ano! může gestikulovat! Rádio ne! No a já jako neslyšící žiju z gest!

Jaké automobily prošly vašima rukama? Co už jste řídila?

Tak začala jsem na dvou kolech…pionýr oplechovaný…v 18 tátova škoda 120… na brigádě na ATC Řásná jsem řídila 1203. Škoda 120 jsme měli pak i s manželem, měli jsme asi rok i škoda 1000 MB, po ní jsme kvůli podnikání kupovali větší auto Renault Laguna…s tím jsem jezdila pro zboží do mého krámku s keramikou! Moji dodavatelé tomu autu říkali auto bez řidiče…já měřím 150 a v té Laguně jsem nebyla skoro vidět! Pak jsem řídila i Pick Up, dlouhá léta řídím manželova Forda Galaxy a sama mám teď Skoda Roomster.

Jaké je auto Vašich snů?

Jednoznačně fiátek 500 s otvírací střechou …to bylo tak kolem dvacátého roku a měla jsem ten sen si ho koupit…  Dnes bych si vybrala Škoda 450 (později dostala jméno Felicia), to je jedna z nejhezčích škodovek celé historie. Třeba ještě na nějakou stejně starou krásku narazím…a budeme parťáci! Ještě má doma manžel v garáži jednu cizokrajnou krásku, Mustang s volantem na druhé straně… na tu si netroufám! No ona stejně nejezdí, je to zatím unavená kráska! A synek právě dokončil rekonstrukci starého UAZ…no a s tím se musím skamarádit, neb jako zahradnice vidím, že je to velmi, velmi užitečné auto! Mně by se sice líbila anglická verze, ale : Lepší UAZ na zahradě, nežli Land Rover kdesi za kanálem!

Po dalnicích se bude jezdit i 150km/h. Jezdíte rychle? Jaké máte zkušenosti s rychlostí za volantem?

Jezdím přiměřeně …ale na dálnici jsem těch 150už taky jela…některé úseky to dovolují, jedete a je to tam raz dva! Samozřejmě, že to nejde všude! Ale myslím si, že zvýšení na některých úsecích je možné, stejně jako zvýšení na nájezdech k dálnici…Ono je to o zkušenostech a rozvaze. A taky o tom dodržování pravidla šťastného návratu!

Když potkáte dopravní policisty, jsou na vás hodní nebo přísní?

Hodní! Nemůžu si stěžovat, poslední dobou jsem zažila tři kontroly a vše proběhlo hladce. Já odzírám, takže je na to upozorním, že se musí dívat na mne a ne na kolo, které měří či na známku, kterou kontrolují…no a většinou když se přiznám, že neslyším, tak mne moc dlouho netrápí!

Už se Vám stala na cestách nehoda nebo porucha na autě? Pomohli jiní řidiči?

Měla jsem vážnější dopravní nehodu v mládí…rozbila jsem auto mladíkovi co jsem sním chodila…Z auta mi pomohl řidič jedoucí kolem. No a pro mne ta havárie byla osudná. Toho mladíka jsem si nakonec vzala, naši rodiče se netradičně seznámili v nemocnici u mojí postele… Potom jsem již neměla vážnější nehodu!

Jak se jako neslyšící hádáte nebo rozčilujete s ostatním světem ?

já se moc nehádám…jsem býk a tak jsem celkem kliďas… No ale když se naštvu, tak je hádka spíš jednostranná…to se to pak ze mně sype a druhá strana většinou nestíhá s argumenty!

Za volantem jsem kliďas. Tam dělám spíš drobné chyby způsobující zpomalení provozu…když na něco myslím, řídím tak nějak automaticky a courám se. Jsem taky spíš ten řidič zážitkového typu…koukám po krajině. Hlavně jaro je v tom úžasný! Když jsem vozila zboží do obchůdku s keramikou, najela jsem za den třeba 400 kiláků a to převážně málo frekventovanými solnicemi, protože většina keramiků jsou lidi žijící kousek od cicilazace…a v těch místech jsem zažívala úžasné cesty různorodou krajinou…no i když v zimě to bylo někdy „o hubu“ !

Čím potěší zákazníka Váš obchůdek v Třebíči?

No tak Kavárna Vrátka : káva, čaj, štrůdly, a jiné dobroty…Koření u Vrátek: nejen koření, ale i regionální dobroty! Kytky u Vrátek: řezané květiny i suchá vazba, výrobky naší chráněné výtvarné šicí a tkalcovské dilny. Bazárek u zebry: starší i nové oblečení za pár korun! No a trafiky na Bráfce, Nádražní a Modřínové klasickým sortimentem od cigár přes noviny a časáky až po nějaké drobné občerstvení!

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna