Běhounek (ČSSD): Zažil jsem několik nejlepších ministrů financí

BěhounekVolební lídr sociálních demokratů na Vysočině a hejtman Vysočiny Jiří Běhounek poskytl Občasníku exkluzivní rozhovor na téma krajské politiky Vysočiny.

– Jak funguje koalice v Kraji Vysočina po půl roce od voleb?

Způsob práce Rady kraje a zastupitelstva byl mými kolegy přijat. Vše se předjedná a vyjedná. Myslím si, že po půl roce se noví radní Pacal, Pavlík, Hyliš, Franěk se zapracovali. Jednotlivé oblasti řízení zvládají, nemám k tomu jedinou připomínku. Kdybych připomínku měl, sdělil bych jí přímo nikoliv přes média.

– Všechny koaliční strany táhnou za jeden provaz? Není tam někdo, kdo se v koalici jen veze?

Tak to mě dobře neznáte. Nikomu nedám šanci být v koalici jen do počtu. Své úkoly si radní musí plnit. Běhounek je Běhounek. Jsem buldozeristickej, jiní politici jsou třeba přemýšlivý a méně hovoří. To ale nehraje roli při hodnocení celkových výsledcích.

– Jak se díváte jako krajský lídr Vysočiny na výměnu celostátního volebního lídra a předsedy strany Sobotky?

Jako nečlen sociální demokracie to nebudu komentovat. Se mnou to nikdo nerozebíral. S každým předsedou strany se snažím spolupracovat jako s kolegou. Ať to byl kolega Paroubek nebo někdo jiný. V regionech je potřeba pracovat, politika se dělá v Praze.

– Tisková zpráva vysočinské ČSSD zněla ve velmi bojovném duchu, vysílají vás do boje (o parlament). Jak to vnímáte?

To si musí každý sám překousnout a přežvejkat. Volby jsou vždycky boj, nikdy to není selanka. Nemám s tím žádný problém. Budou to mé už šesté volby. Pro voliče jsem jasný a čitelný. Určitě nebudu na nikoho útočit, ale v okamžiku, kdy kdokoliv překročí přijatelnou míru, budu reagovat.

– Patříte mezi poslanci ČSSD k příznivcům spolupráce s hnutím ANO?

Vždycky je to o programu. Zatím hnutí ANO žádný program nepředložilo. Tady u nás na Vysočině nějaký program měli, v Radě kraje i zastupitelstvu je spolupráce dobrá.

– V parlamentních volbách bude Vaším soupeřem ministr financí Ivan Pilný za hnutí ANO. Jak vnímáte jeho práci ministra?

Ivan Pilný je ministrem krátkou dobu. Znám ho z poslanecké sněmovny, je trochu solitér.

– Bývalý ministr Babiš se označuje za nejlepšího ministra financí….

Výrazný nárůst daňových příjmů rozhodně nebyly kontraproduktivní. Na druhou stranu Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových a Pozemkový úřad s pozemky pod krajskými silnicemi obchodují. Dostali jsme krajské silnice hluboce podfinancované, staráme se o krajské silnice patnáct let a stále to není u konce.  Už jsem starší pán a zažil jsem několik nejlepších ministrů financí. Můžeme si tam dosadit i jiná jména. Kolega Tlustý, kolega Kalousek, kolega Babiš – každý o sobě mluvil jako o nejlepším ministrovi financí.

– Kdybyste měl ministra Babiše jako ve škole, jakou by dostal známku?

Známkovat ho nebudu. Vidím ty strkanice ve vládě i nevysvětlené příjmy z dluhopisů i problémy u Čapího hnízda.

– Nejdůležitější úkol pro poslance z Vysočiny?

To jste se měl ptát před čtyřmi lety. Máme před sebou poslední dvě schůze. Řešíme zdravotnické zákony. Poslanci z Vysočiny nemají sílu preferovat Vysočinu na úkor jiných krajů, hodně jí ale pomohli.

– Na Vysočině máme záchranářský vrtulník, který má časově omezené lety. Co s tím?

O tom se jedná. My jsme chtěli při přípravě výběrového řízení nepřetržitý letový provoz. Máme v kraji dálnici D1.  Objednává a platí Ministerstvo zdravotnictví. Výsledek je ve hvězdách.

– Co Vás jako hejtmana na Vysočině potěšilo nebo naopak rozčílilo?

Těší mě bezproblémový přechod z modelu jednobarevné na koaliční model vládnutí čtyř subjektů. To je velmi cenné. Žádnou dramatickou událost, která by mě rozčílila si nepamatuji. Zaplať pánbůh jsme nic takového neměli.

– Oplocený prostor vedle krajského úřadu – co s ním bude?

Tady jsou dva prostory: prostor vedle VZP chceme odkoupit zpátky, stát se k tomu staví liknavě. Prodali jsme to státu za tři miliony, zpátky nám to chtějí prodat za čtrnáct. Nikam se to jednání neposunulo. Co se týká druhé plochy, tak kraj má pět detašovaných pracovišť, takže zvažujeme oprášit myšlenku z let 2003-2004 na postavení admistrativní budovy. Byly i diskuse o developerských projektech, když si developeři spočítají náklady, tak do toho nejdou. Měli bychom se velmi vážně bavit o využití této plochy pro krajský úřad.

– Talentovaný politik ve vysočinské ČSSD. Zaujal vás někdo?

Každý politik musí získat životní zkušenosti a vyprofilovat se. V každé politické straně na Vysočině se najdou schopní lidé. Nebylo by fér někoho jmenovat a na jiného zapomenout.

 

 

 

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna