Brno opouští sociální projekt bydlení pro chudé, Jihlava ho připravuje pod vedením Forum Jihlava

Forum JihlavaStatutární město Brno končí s projektem sociálního bydlení, který Statutární město Jihlava teprve připravuje. Jde o koncepci bydlení pro lidi z ubytoven nebo bezdomovce, kterou připravovala pracovní skupina pro sociální bydlení pod vedením zastupitele Daniela Škarky (Forum Jihlava) na návrh lídryně hnutí Karolíny Koubové. Radní města odmítli vzít na vědomí závěrečnou zprávu Škarkovy pracovní skupiny (více zde).

Celý projekt je znám pod názvem „Bydlení především/Housing first“a spočívá v myšlence, že sociálně vyloučení lidé z ubytoven či bezdomovci musí mít nejdřív střechu nad hlavou, a teprve v bezpečí jsou schopni začít zdolávat další problémy, bojovat se závislostmi, hledat si práci a věnovat se svým dětem.

Škarkova skupina navrhovala například zrušit podmínku trvalého úředního pobytu v Jihlavě a nahradit ji dlouhodobým pobytem (více zde).

Daniel ŠkarkaNový návrh konepce nakládání s městskými byty zvláštního určení (sociální byty) podle Škarkovy pracovní skupiny by  znamenala vyšší zatížení městského rozpočtu. Neziskové organizace by totiž rázem mohly žádat o podstatně více peněz z městského rozpočtu na terénní práci.

Projekt „Bydlení především/Housing first“ realizovaný podle Škarkovy koncepce se rozpočtu města Jihlavy výrazně prodraží. V bytech zařazených do projektu bude výrazně nižší nájem než v sousedních bytech (například i ve stejném panelovém domě). Masivní sociální práce neziskových organizací s lidmi zařazenými do celého projektu bude znamenat nutnost investovat městské peníze do většího počtu sociálních pracovníků v neziskovkácg, nejlépe i s investicemi do jejich dalšího vzdělávání.

Téma bydlení pro chudé je blízké i Pirátům (více zde), dlouhodobě ho prosazuje jejich lídryně Eva Nováková alias Blažena Kratochvílová (více zde), která vedla předvolební agitaci pod cizí identitou (více zde).

Čistě ekonomicky se totiž projekt „Bydlení především/Housing First městu Jihlava nevyplatí. Z dlouhodobějšího hlediska může Housing First šetřit peníze státnímu rozpočtu třeba proto, že nájem v městských bytech je mnohem nižší než v předražených ubytovnách. Stát  tak ušetří na příspěvku a doplatku na bydlení. Postupem času si pak někteří z bezdomovců najdou práci a stát zase uspoří na dávkách.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna