(DOKUMENT) Dopisy havlíčkobrodských lékařů pro zastupitele města k hospicu

Vážení zastupitelé,

obracíme se na vás v souvislosti s možností vybudování lůžkového hospice v Havlíčkově Brodě.
Sleduji aktuální dění a vím o možnosti vybudování hospice v HB, což mi přijde velmi prospěšné.
Již delší dobu sleduji a podporuji aktivitu občanského sdružení Mezi stromy, které se zasazuje o stavbu kamenného hospice v našem kraji. Doslechla jsem se, že je možnost mít hospic zde, v Havlíčkově Brodě, což jako praktická lékařka potýkající se s péčí o umírající často, velice vítám.

důchodciHlavní organizátorku sdružení PhDr. Ludmilu Novotnou znám již dlouho a vážím si jí odborně i lidsky pro její konzistentní , opravdový a fundovaný zájem o činnost v hospicovém hnutí i její práci s umírajícími a traumatizovanými lidmi. Stejně tak i celého týmu usilujícího o lůžkový hospic.
Proto se obracím na zastupitele města s prosbou o vstřícný postoj k možnosti vybudovat zde kamenný hospic.
Věřím, že by tento záměr městu a hlavně lidem v něm žijícím a končícím svůj život byl k prospěchu.
S úctou
za praktické lékaře MUDr. KristinaRoubalová
MUDr. Zuzana Froňková
MUDr. Bohumír Froněk
MUDr. Marta Pauková
MUDr. Alexander Varjassy
MUDr. Lucie Stehlíková

v Havlíčkově Brodě dne 9.6.2017

—————————————————————————————————————————————

Vážený pane Jůzle (místostarosta Havlíčkova Brodu za KDU-ČSL – pozn. Občasník),
dovolte mi, abych se vyjádřil k zamýšlenému projektu vybudování hospice v Havlíčkově Brodě a to v kontextu s informacemi, kterých se mi dnes dostalo.
Koncepci hospiců považuji za dosud nepřekonanou, pro mnoho dožívajících pacientů velmi potřebnou a tím pro celou společnost velmi užitečnou.
V situaci, kdy zdravotnická zařízení jsou sice schopna poskytnout kurativní a paliativní léčbu svým pacientům, ale na symptomatickou péči o terminálně nemocné spoluobčany jim již často nezbývá kapacita, jsem přesvědčen – že je nutno podporovat záměr zřídit zařízení, které tuto roli naplní.
Názory jednotlivců o překonané potřebě hospiců jsou sice možné, mohou být motivovány různými záměry, ale z mé praxe vyplývá zcela něco jiného.
Mám osobní zkušenost s tím, jak byla dříve poskytována péče o terminálně nemocné onkologické pacienty na lůžkové části našeho oddělení. Ta byla v září 2013 uzavřena. Onkologická péče v Havlíčkově Brodě je nyní pouze ambulantní. Zajištění kvalitní péče o dožívající pacienty – a nejen o onkologické, je někdy problematické.
Stejný názor i zkušenost mají i mé kolegyně MUDr. Helena Štěpánková a MUDr. Ivana Havlíčková, které rovněž, jako já, vyjadřují podporu záměru vybudování hospice v Havlíčkově Brodě.
V Havlíčkově Brodě 9.června 2017
S pozdravem MUDr. František Lehanka, přednosta onkologie Nemocnice Havlíčkův Brod.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna