DOKUMENT: Křižanov chystá železniční demonstraci za rychlíkovou zastávku

Server Občasník získal za účelem zveřejnění dopis z Křižanova pro krajské zastupitele Vysočiny k situaci kolem zrušení rychlíkové zastávky Křižanov na trati Praha-Brno:

Vážený pane hejtmane, vážené radní, vážení radní, vážené zastupitelky a vážení zastupitelé
v Kraji Vysočina jsou nespravedlivě rozloženy zastávky rychlíků. A Vy to můžete na jednání zastupitelstva dne 20.12. t.r. ovlivnit.
Ze Žďáru n/S. na západ rychlíky zastavují po Golčův Jeníkov po průměrných 18-ti km. Kdežto na východ mají nyní zastavovat až po 56-ti km v Tišnově (situace po zrušení zastávky rychlíků v Křižanově).

A aby toho nebylo málo, je zájmem kraje, aby rychlíky zastavovali na trati 225 z Jihlavy do Horní Cerekve po průměrných 6-ti km. Tuto prioritu si kraj napsal do návrhu Plánu, který máte dne 20.12.2016 schvalovat na krajském zastupitelstvu.
V době, kdy se cestující z Křižanovska dozvěděli o návrhu zrušit zastávku rychlíků v Křižanově, napsal pan hejtman dopis panu ministrovi dopravy (zveřejněn zde).
Avšak máme dojem, že tímto to skončilo. Pokud kraj toto myslí vážně, pak měl vše dát do Plánu, který Vám předkládá ke schválení. Avšak v tomto Plánu není ani zmínka, že kdy rychlíky v Křižanově zastavovali, a že pan hejtman měl v červenci t.r. zájem na zastavování.

Již několik měsíců jednáme o obnovení zastávky rychlíků v Křižanově a dosud bez úspěchu. Dostupné informace jsme zveřejnili na www.rychliky-krizanov.estranky. cz.
Jak je patrné z návštěvnosti těchto stránek, jedná se o velmi žhavé téma v širokém spádovém okolí nádraží.
Protože jsme nenalezli odezvu u zodpovědných institucí, které mohou s touto disproporcí něco udělat, svolali jsme shromážedění občanů na 27.12.2016, kdy jsme pozvali i pana hejtmana a pana radního pro dopravu, aby občanům vysvětlili, proč v Křižanově rychlíky zastavovat nemají, zatímco jinde budou zastavovat po 6-ti km. Dále jsme je pozvali na společnou cestu osobním vlakem z Křižanova do Brna – doufáme, že naši nabídku neodmítnou.
Nám bylo argumentováno, že kraj nemůže do svého Plánu uvádět, kde mají rychlíky zastavovat, protože objednavatelem rychlíků je Min. dopravy. Ano, to je pravda, ale kraj je partnerem Min. dopravy při dopravním plánování a ve svém plánu uvádí i to co nemůže jím zabezpečovanou dopravou zajistit – požadavek na zastávku rychlíků v Dolní Cerekvi a Batelově a dále, že se cestující mají ze Žďáru n/S. do Brna dostat do 60-ti minut. Pokud jsou tyto 2 priority kraje v návrhu plánu uvedeny, pak jak je možné, že požadavek pana hejtmana v tomto Plánu není? Když je Vám nyní předkládán ke schválení komplexní dokument o dopravě na dalších 5 let, pak přece musí obsahovat všechny skutečnosti.
Vážení zastupitelé,
pokud Vám to není lhostejné, ptejte se proč je Plán zpracován v případě nádraží Křižanov v rozporu s dopisem pana hejtmana.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna