Generál Homola: velitel druhého ústředí vojenského odboje

Patrně na konci šedesátých let začal vysoký důstojník generálního štábu sepisovat vzpomínky na vojenský odboj. Krátce před knižním vydáním vzpomínek rukopis zabavila Státní bezpečnost a uložila do archivu ministerstva vnitra.

K osobě generála Homoly je ve vzpomínkách uvedeno:

Vybudováním vojenského podzemí v pražském okruhu byl generálem Bílým pověřen generál Bedřich Homola. Žil v ilegalitě od prvých okupačních dnů, jsa úřady a veřejností považován za mrtvého. Novinami totiž prošla 19. března 1939 zpráva, že byl zastřelen na slovenských hranicích Hlinkovými gardisty, když se pokoušel jako velitel VII. armádního sboru uniknout ze Slovenska na Moravu a odtud do Prahy. Gardisté jej pronásledovali, protože v kritických březnových dnech, když jejich protistátní provokace vrcholily, dal v Báňské Bystrici vyhlásit stanné právo, aby sjednal klid.

Svou činnost v Praze začal Homola v červnu 1939. V Praze byl Homola ve styku s jednak s generálem Bílým, jednak s generálem Svátkem, Šárou, Neumannem, Zdeňkem Novákem, dále s podplukovníkem gšt. Kudláčkem, Malým a Churavým, podplukovníky gšt. Coufalem a Kropáčkem, podplukovníky Balabánem, Mašínem, a Preinningerem, štábním kapitánem Morávkem, se štábním kapitánem Ing. Uberlaknerem, s kapitánem gšt. Zatřepálkem – pracoval pro Homolu jako zpravodajský důstojník – a mnoha dalšími vojáky činnými v podzemí.

Když byl ustaven ÚVOD jako podzemní odbojová centrála, stal se Homola spolu s Churavým a Balabánem v ÚVODu mluvčím vojáků. Churavý po rozbití prvého velitelského sledu udržoval Homolovi spojení s Eliášem. Balabán organizoval zpravodajství, Srtska vystřídal Homolu v ústředí jako vedoucí organisační pracovník. Mašín vedl sabotážníky a teroristy. Pro Homolu byli s ním v tomto směru činni štábní kapitán Ing. Ubelackner a železničář Rumišek.

Po Balabánově a Mašínově zatčení převzal jejich úkoly štábní kapitán Morávek. Se svými spolupracovníky v Praze scházíval se Homola jednak v ilegálních bytech, jednak na nekontrolovaných místech například v židovském oddělení kavárny Deminka, v sadě Grebovka, v Kinského sadech, v Krčském lese a jinde.

Popravou generála Bílého (28.září 1941) stal se generál Homola jediný vojákem, který z druhého ústředního vedení zbyl na životě.druhého

Pohyboval se obezřetně (dal si narůst plnovous, nosil černé brýle, a stále měnil svůj zevnějšek) a byl by se zcela určitě udržel v podzemí až do vítězství, kdyby prý se v prosinci 1941 nestal obětí slabosti jednoho ze svých spolupracovníků, který při drakonickém výslechu na gestapu prozradil místa jeho schůzek.   Byl zatčen 31. prosince 1941, když v Praze očekával parašutisty, byl neočekávaně přepaden a zatčen. Zahynul pak pod katovou sekyrou v Berlíně-Plotzensee dne 9. ledna 1943.

 

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů