Jihočeši chystají vytýkací dopis pro úzkokolejku, znovu hrozí náhradní autobusový provoz

Na pár hodin se zastavila vlaková doprava na úzkolejce. Politiky na Vysočině i v jižních Čechách nadzvedlo mlčení úzkokolejky o problémech se získáním osvědčení z Drážního úřadu.

„Ředitel úzkokolejky pan Čajánek nás sice o problémech informoval, ale dost pozdě,“ řekl poradce jihočeské hejtmanky Ivan Študlar.

Podobné rozčilení panuje i na Vysočině. Hejtman Běhounek na zprávu o zastavení provozu „čuměl jak puk“ (více zde).

Jihočeští úředníci teď chystají pro úzkokolejku vytýkací dopis. O definitivní podobě vytýkacího dopisu pro úzkokolejku chce  jihočeská hejtmanka Ivana Stránská ještě jednat s hejtmanem Vysočiny Jiřím Běhounkem. Ředitel úzkokolejky Čajánek je pozván na jednání o situaci s jihočeským koordinátorem veřejné dopravy. Současná smlouva Jihočeského kraje a kraje Vysočina s úzkokolejkou neumožňuje oběma krajům uplatnit sankce za přerušení provozu úzkokolejky.

„Může se stát, že smlouva s úzkokolejkou nebude v roce 2019 prodloužena a bude nová soutěž,“ naznačil Študlar.

úzkokolejka

Další starosti úzkokolejky se týkají prodloužená úředního osvědčení o bezpečnosti vlakových vozů. Toto osvědčení vyprší v polovině října, jedná se o prodloužení na dalších pět let.

„Když provozovatel nebude mít doloženo to, co ze zákona doložit musí, nebudeme moci vydat platné osvědčení,“ uvedl mluvčí Drážního úřadu Martin Novák.

Bez tohoto osvědčení nemohou kolejová vozidla vyjet na trať úzkokolejky. Respektive mohou vyjet jen taková kolejová vozidla, které získají bezpečnostní osvědčení.

Úzkokolejce znovu hrozí zavedení náhradní autobusové dopravy.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna