Krajští zastupitelé budou rokovat o nákupu kaple Panny Marie

Mezi Biskupstvím českobudějovickým a Krajem Vysočina probíhají jednání o případném darování kaple Panny Marie Bolestné v obci Kámen u Pacova kraji formou bezúplatného převodu.

„Aktuálně čekáme na rozhodnutí krajské samosprávy, zda projeví o bezúplatný převod kaple zájem,“ sdělil mluvčí českobudějovického biskupství Miroslav Bína.

Raně barokní jednolodní kostel Panny Marie Bolestné nechal vystavět v podhradí tehdejší majitel hradu Kámen, Jan Kryštof Malovec z Malovic. v letech 1673. Strohá a vysoká stavba má jen minimum architektonických prvků.

„Rozhodně převod na Kraj Vysočina podporuji. Kraj Vysočina má možnosti a prostředky na záchranu kaple, což jihočeské biskupství nemá,“ řekl vysočinský předseda lidovců Jaromír Kalina.

„Považuji koupi kaple za velmi vhodnou, neboť jednak navazuje na tradici patronství zámku, resp. panství Kámen nad kaplí a především by mohla být po rekonstrukci vhodným rozšířením prohlídkové trasy vedle samotného hradu a kombinovat tak návštěvu světské i sakrální pamětihodnosti, tvořící po staletí jeden celek.,“ prohlásil předseda kulturní komise Kraje Vysočina Zdeněk Geist (ODS).

„Ve chvíli, kdy církev nemá finanční prostředky na údržbu objektů a nabídne je za rozumnou částku obci nebo kraji, tak se mi to zdá jako rozumná investice pro zachování kulturního dědictví,“ prohlásil krajský předseda hnutí ANO Josef Kott.

„Hrad Kámen patří Kraji Vysočina, provozuje ho Muzeum Vysočiny. Bylo by vhodné, aby kaple  patřila k hradu. V budoucnu by bylo šlo propojit kapli s hradem návštěvním okruhem, “ zmínil krajský zastupitel Lukáš Vlček (STAN).

„S přestávkami se to řeší patnáct až sedmnáct let. Jako klub KSČM budeme podporovat převod na Kraj Vysočina,“ řekl komunistický zastupitel Pavel Hodáč.

V případě kladného vyjádření Kraje Vysočina bude následovat příprava smlouvy o bezúplatném převodu a vypořádání inventáře, jehož část je zapůjčena v expozicích hradu Kámen.

„Ohledně dalšího využití objektu uvítáme, když si kaple do budoucna zachová původní charakter a bude sloužit veřejnosti. Ať už jako součást prohlídkových tras hradu Kámen nebo místo nejrůznějších setkávání či kulturních akcí,“ dodal mluvčí biskupství Bína.

 

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna