Krize městských vodařů: Radnice přidává práci, chybí financování práce

Nechtěné městské dítě s nejistou budoucností. V roce 2010 vznikla společnost Jihlavské vodovody a kanalizace rozhodnutím zastupitelstva. Na základě rozhodnutí Rady města došlo v roce 2012 k organizační změně a činnost  z vodohospodářského oddělení odboru správy realit jihlavské radnice byla přesunuta právě na  JVAK. Městská společnost JVAK měla provozovat městské vodovody a kanalizace na území města Jihlavy.V současné době služby nabízí jen zhruba stovce jihlavských domácností. Hlavní část vodárenského majetku města nebyla totiž dosud městu Jihavě předána ze SVAKu Jihlavsko.

Hrozí úpadek?

Složitá ekonomická situace JVAKu se opakovaně projednávala na Radě města. Naposledy měla společnost JVAK administrovat pro město stavební zakázky rekonstrukce vodovodů v okrajových částech Zborná a Henčov.

Materiál byl stažen z dubnového jednání rady města. Městské firmě JVAK chybí příjmy z činnosti při správě městského majetku.

„Finance určené původně na 3 zaměstnance a jejich omezenou práci – pouze starost o vodní díla, v současné době nestačí na činnost JVAK, kdy město požaduje mnohem více práce, včetně spolupráce s právní kanceláří na vymáhání majetku,“ uvedl ředitel JVAKu Jiří Benáček. Financování se od roku 2012 nezměnilo.

„Faktem je, že společnost JVAK se nemůže věnovat dokonale účelu, ke kterému byla  založena, tedy spravovat vodohospodářský majetek města.  město mělo v této době již spravovat svůj vodohospodářský majetek, ale ani po více než dvou letech po odchodu města ze SVAK Jihlavsko tato organizace majetek městu nevydala,“ uvedl mluvčí radnice Radek Tulis.

Od informace o hrozícím úpadku městské společnosti JVAK se mluvčí Tulis distancoval s tím, že mu o tom není nic známo.

„Klíčovým milníkem pro fungování městské obchodní společnosti JVAK je vydání městského vodohospodářského majetku městu SVAKem Jihlavsko, poté bude moci JVAK naplno plnit funkci, ke které byla zřízena. Do té doby samozřejmě JVAK není schopen pokrýt svou činnost z výběru vodného a stočného. Tvrzení o úpadku je trochu přehnané,“ prohlásil radní Martin Hyský.

Opozice: zvažujeme kroky

V městské společnosti Jihlavské vodovody a kanalizace zasedá vedle koalice i opozice. Lídr hnutí ANO Radek Popelka je členem dozorčí rady.

„Hnutí ANO chápe JVAK jako společnost, která doufejme, v blízké budoucnosti bude hrát významnou roli při správě městské vodárenské infrastruktury. To, že JVAK dosud neplní své základní poslání není chybou JVAKu, ale důsledkem nekončících jednání mezi SVAKem a Jihlavou. Hnutí ANO zvažuje, že bude iniciátorem kroků, které ukončí fázi jednání a zahájí fázi vymáhání a vydávání majetku města, který SVAK neoprávněně zadržuje,“ prohlásil Popelka.

Krizová ekonomická situace městské společnosti JVAK tak může ovlivnit směr dalšího vyjednávání města Jihlavy a Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko o vydání vodárenského majetku.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna