Mezinárodní dokumentární festival chtěl promítat v krematoriu. Neprošlo to.

festivalMezinárodní festival dokumentárních filmů je pověstný svými kontroverzními nápady a myšlenkami.

Letos způsobili dokumentaristé rozruch na místní politické scéně svou myšlenkou promítat dokumentární filmy přímo v obřadní síni jihlavského krematoria. Přímo tam, kde probíhá poslední rozloučení se zesnulými.

„Minimálně na jedné poradě se o tom mluvilo,“ připustil mluvčí Služeb města Jihlavy Martin Málek. Služby města Jihlavy jsou provozovatelem krematoria.

Mluvčí Málek potvrdil i informaci o prohlídce prostor obřadní síně krematoria zástupci festivalu. Ze strany provozovatele krematoria by nebyl s pronájmem festivalu problém. Ředitel festivalu Marek Hovorka je současně jihlavským zastupitelem za TOP09. Jeho vyjádření se pro nemoc nepodařilo získat.

„V krematoriu se měl konat jeden koncert. Definitivní rozhodnutí padne na pondělním jednání vedení města,“ sdělila mluvčí festivalu Veronika Bröcknerová.

Zastupitelstvo Jihlavy jedná druhý den po jednání dokumentaristů s vedením města.  Informace vyvolala rozruch na jihlavské i krajské politické scéně.

„Je to pro mě nová informace. Nepřijde mi obřadní síň jako zrovna důstojné prostředí pro festival, ale je to věc názoru,“ řekl předseda vysočinských lidovců Vít Kaňkovský (KDU-ČSL).

„MFDF hodně zviditelňuje Jihlavu ve světě jako hlavní město Kraje Vysočina. Co se týká nápadu promítat v krematoriu, tak u mě by to neprošlo,“ uvedla krajská radní pro kulturu Jana Fischerová (ODS).

„Je to nedůstojné. A nic na tom nemění to, že ředitelem festivalu je náš zastupitel,“ prohlásil krajský předseda TOP09 Vysočina Jiří Blažek.

Vyjádření politiků zjišťujeme a aktualizujeme.

 

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna