Národní protidrogová centrála: Dekontaminaci varen nikdo neprovádí!

drogy poutaDrogový zločin nezná slitování ani s životním prostředím. Za několik týdnů nebo měsíců provozu nelegální varny drog dokáží zločinci zamořit odpadovými látkami okolní životní prostředí. Následné náklady na jejich likvidaci jsou značné.

Národní protidrogová centrála na to upozornila ve své výroční zprávě za rok 2015. Zločinci si často prostor k výrobě drog pronajmou prostory od stávajícího majitele, nebo naopak varnu odstěhují a byt prodají novému majiteli. I se znečištěnými zdi a podlahami bytu nebo domovní zahrady.

„Velké riziko následně přináší i řemeslníkům, kteří často bez znalosti okolností byt rekonstruují běžným způsobem. Kontaminované je samozřejmě veškeré vybavení bytu, včetně nábytku, textilií, drobných předmětů, stejně jako omítky, odpady, ventilace, jímky atd. Noví nájemníci, kteří si takový byt či dům v dobré víře koupí nebo pronajmou, jsou pak dlouhodobě vystaveni vlivu těchto velmi toxických a nebezpečných látek s negativním vlivem na jejich zdraví,“ informuje výroční zpráva protidrogové centrály.

 

Velmi podceňovanou a dlouhodobě neřešenou kapitolou je i kontaminace bytů a budov, kde nelegální výroba drog probíhala. Její úroveň se přímo odvíjí od délky výroby, použité metody a rozsahu nelegální výroby drog.

„Při produkci dochází ke vzniku mnoha nebezpečných plynů a aerosolů, které se následně šíří obytným domem ať již přes společné prostory, nebo vzduchotechnikou, kterou jsou ostatní byty propojeny a tím jsou rizikem i pro ostatní obyvatele domu. Následná dekontaminace a sanace po výrobě metamfetaminu je velmi finančně náročná i složitě proveditelná. Bohužel právě z těchto důvodů ji téměř nikdo neprovádí,“ dodává výroční zpráva protidrogové centrály.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů