Premiér si pozval šéfa železniční dopravní cesty: jak postupuje plánování VRTky?

Ředitel Správy železniční a dopravní cesty SŽDC byl „na koberečku“ u předsedy vlády Bohuslava Sobotky. Společně řešili postup plánování výstavby vysokorychlostní železnice.

„Ředitele SŽDC jsem si pozval, abych se přímo informoval o postupu prací při přípravě výstavby vysokorychlostních železnic, zejména propojení Prahy a Brna a také Prahy a Drážďan. S ředitelem SŽDC budu jednat také o výstavbě spojení Letiště Václava Havla s centrem Prahy, které patří mezi priority naší vlády. Zajímá mne také stav prací na rekonstrukcích nádraží a zabezpečení železničních přejezdů. Řada nádražních budov v naší zemi je v naprosto nevyhovujícím a ostudném stavu, je potřeba využít fondy EU a rychle to řešit,“ uvedl předseda vlády Bohuslav Sobotka.

Při plánování vysokorychlostního železničního spojení mezi Prahou a Brnem (v evropském měřítku mezi Berlínem a Budapeští) je konečná podoba průchodu vysokorychlostní železnice přes kraj Vysočina. A především podoba železniční napojení Jihlavy.

„Konečná podoba trati z Prahy do Brna přes Vysočinu není známa,“ stručně konstatovala mluvčí SŽDC Kateřina Šubová.

Vysokorychlostní železnice může procházet přímo Jihlavou se zastávkou na dnešním městském nádraží, kde v budoucnu vyroste dopravní terminál vlakové a autobusové dopravy. Nebo je ve hře náhradní varianta „jednoduché“ zastávky někde u dálnice D1 (mimo Jihlavu). Samotná Jihlava by byla obsluhována klasickým vlakovým spojením.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna