Primátorka Jihlavy se snaží zlákat čínského investora, pozvání do Číny nepřijala

Vedení města Jihlavy intenzivně jedná o vstupu strategického partnera, který by se podílel na připravovaném projektu modernizace letiště Jihlava Henčov. Investorem by se měla stát čínská společnost Zall Skyleader a.s. , tisková zpráva města Jihlavy společnost mylně označuje jako Zaal Skyleader a.s. – taková společnost ale neexistuje.

Před půl rokem v době cesty prezidenta Zemana do Číny nevyužila primátorka Jihlavy Karolína Koubová pozvání k návštěvě partnerského města Wuhan, kde sídlí společnost Zall Skyleader a.s.

Při návštěvě prezidenta Zemana byl podepsán pětiletý kontrakt jihlavského výrobce sportovních letadel Zall Jihlavan Airplanes na dodávku stovky letadelSkyleader 600. Jde o kontrakt v hodnotě okolo 13 milionů eur.

Čínské investory prováděl v Jihlavě tehdejší předseda vlády Bohuslav Sobotka

Zástupci města Jihlavy zaslali do Číny dopis shrnující nutná opatření podmiňující úspěšné a hlavně včasné uskutečnění strategické investice do výstavby zpevněné přistávací plochy.

„Vzhledem k současným finančním možnostem města a nákladům na odkup pozemků, není reálné úplné dofinancování celého projektu tak, aby byl kompletně realizován v nejbližších dvou letech. Zároveň si však plně uvědomujeme, že pro rozvoj vaší společnosti je nezbytné, aby výstavba přistávací plochy proběhla co nejdříve. Dosáhnout tohoto cíle bez strategického partnera, tedy společnosti Zall Skyleader a. s., který by se na spolufinancování výstavby zpevněné přistávací plochy podílel, však bohužel není v našich silách,“ uvedl v dopise do Číny první náměstek primátorky Jihlavy Petr Laštovička.

Již dříve byla podle informací Občasníku shoda na investici ve výši 250 miliónů korun do výrobní haly u letiště. pokud město Jihlava vybuduje ve spolupráci s Krajem Vysočina dvě nové dráhy: zpevněnou 1300 metrů a travnatou, pro přistávání letadel do 20 tun, investice 60 milionů korun, město i kraj by měli investovat po 30 milionech.

Město v dopise dále navrhlo, aby svůj podíl na spolufinancování vyčíslil sám investor. „Jednali jsme o tom, že by strategický partner do projektu vstoupil potřebným třetinovým podílem, což je zhruba 30 milionů korun,“ upřesnil náměstek.

Projekt „Modernizace letiště Jihlava“ je připravován od roku 2014, kdy byla uzavřena Smlouva o spolupráci mezi Krajem Vysočina a Statutárním městem Jihlava. V rámci této smlouvy se Kraj Vysočina zavázal zajistit zpracování projektové dokumentace a zároveň se podílet na realizaci stavby do výše 30 milionů korun. Projekt je rozdělen na několik samostatných fází, které řeší jednak výstavbu zpevněné vzletové a přistávací dráhy, pojezdové dráhy, světelně-zabezpečovací zařízení a v neposlední řadě i úpravu příjezdové komunikace a parkoviště. Celkové náklady jsou odhadovány na 121 milionů korun.

Statutární město Jihlava v rámci uzavřené smlouvy řešilo majetkové vypořádání, a to formou výkupu pozemku a částečně směny pozemku. V roce 2018 město směnilo část pozemků v hodnotě 623 tisíc korun a následně vykoupilo zbývající pozemky v hodnotě 38 243 700 korun.

V současné době probíhá správní řízení k vydání stavebního povolení. Poté Kraj Vysočina zajistí dopracování projektové dokumentace pro provádění stavby. Předpokládaný termín je leden 2020.

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů