Případ Šidlík: hokejista se vyplatil z platné smlouvy, aby mohl hrát Extraligu

Případ hokejového obránce Dukly Jihlava Petra Šidlíka znovu otevřel diskuse o placení výše odstupného mezi hokejovými kluby. V rozhovoru pro MF-DNES Šidlík přiznal finanční příspěvek pro HC Vítkovice, který byl zřejmě použit pro vyplacení odstupného pro jeho mateřský klub Dukla Jihlava.

V hokejovém klubu Dukla Jihlava měl Šidlík platný kontrakt a jeho mateřský klub s ním počítal do sestavy pro příští sezónu. Dukla Jihlava právě sestoupila z nejvyšší soutěže do první ligy.

Jedinou schůdnou cestou pro uvolnění hráče z platné smlouvy je dohoda klubů. Nový klub převezme závazky (hráčská práva) a stane se novým zaměstnavatelem hráče.

Podle vyjádření Šidlíka pro MF-DNES hráč přispěl svému novému klubu na „vyplacení“ z hráčské smlouvy. A šlo o částku něco přes milion korun, za kterou by si hráč mohl pořídit třeba i byt. Zaplacením finančního příspěvku na přestup se Šidlík rázem stal pro nový klub atraktivním zbožím. Nový klub nemusel „vyplatit“ hráče z platné smlouvy za vlastní peníze z klubové pokladny, ale mohl použít přímo peníze od hráče.

Hokejista si tak vlastně koupil místo na střídačce nového klubu: při rozhodování o angažování hráčů do sestavy jistě vzal manažer klubu do úvahy i skutečnost, kolik klub od hráče  získá.

Hokejové tabulky s cenou hráče při přestupu hrály v celé transakci jen okrajovou roli. Aby mateřský klub odůvodnil „zásadu péče řádného hospodáře“, použil tabulkovou cenu. Dukla Jihlava je obchodní společnost plně vlastněná městem Jihlavou, proto se musí řídit obecnými zásadami fungování příspěvkových organizací města.

Jednatel Dukly Jihlava Bedřich Ščerban tak použil tabulkové ceny hráče při přestupu, který byl z pohledu klubu značně nestandardním. Šlo vlastně o projev dobré vůle zprostředkovat důstojný odchod hráče, který neměl zájem dál plnit závazky z platné hráčské smlouvy vůči mateřskému klubu.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna