(VIDEO) Výlety s Občasníkem: Po stopách prezidentových sponzorů z Vysočiny

Příznivci prezidenta Miloše Zemana mohou na Vysočině objevit mnoho zajímavých míst přímo spojených s prezidentem republiky. Například v Radošově na Třebíčsku mohou obdivovat místo, odkud byly odeslány miliony na kampaň za znovuzvolení prezidenta.

Obdivovat je možné i symbol jestřába na věžičce, která symbolizuje jméno majitele nemovitosti.

Jméno Radošov se odvozuje od jmen Radoš, Radoslav. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1365, kdy bylo změněno zboží v Třebíči Vojslava z Bytovčice za statek Vyšemíra z Radošova v Radošově. K osídlení území však došlo patrně již během 12. století. Obec měla odedávna převážně zemědělský charakter, její obyvatelé se zabývali pěstováním zemědělských plodin a chovem dobytka. Vesnice měla 16 domů a v roce 1490 byl zastaven, kdy zástavu pak Vilém z Pernštejna vyplatil a Radošov zůstal v majetku třebíčského panství.

Obec Radošov je přifařena do Chlumu. Od roku 1888, kdy byla v Radošově postavena školní budova, zde fungovala obecná škola; začátkem 20. století mívala 80 dětí. Dnes již škola neexistuje a místní děti navštěvují základní školu v Kamenici. Bývalá školní budova nyní slouží jako kulturní dům. Obecní knihovnu má obec od roku 1921, hasičský sbor zde byl založen v roce 1929. Roku 1956 bylo v Radošově založeno zemědělské družstvo, které ve spojení s družstvem ze sousedních Koutů existuje dodnes. V roce 1996 byla postavena víceúčelová budova, v níž se nyní nachází obecní úřad, zasedací místnost, veřejná knihovna, požární zbrojnice, klubovna mládeže a také ordinace praktického lékaře.

Pokud při prohlídce Radošova a pamětihodnosti spojené s prezidentem republiky dostanete hlad nebo žízeň, můžete se občerstvit v nedaleké obci Kouty. Místní hospodský poslal na prezidentovu volební kampaň tři sta tisíc korun (více zde)

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna