VÍME PRVNÍ: Radní Pelhřimova kupují „botičky“ pro Policii České republiky

Radní města Pelhřimova podle informací Občasníku odsouhlasili zakoupení šesti kusů mechanického zabezpečení vozidel (lidově zvaných „botičky“) a jejich bezplatné vypůjčení pro Policii České republiky po dobu deseti let.

Zatím není jasné, zda policie podobný dar potřebuje pro svou činnost v Pelhřimově.  A zda-li dar radních města policie skutečně přijme jako vybavení hlídkových vozidel nebo skončí kdesi v policejním skladě.

Pokud policie dar radních města Pelhřimova nepřijme, pak vedení města doslova vyhodilo peníze z okna. Cena jedné botičky je kolem pěti tisíc korun. Celkově se dá výše daru odhadnout na částku kolem třiceti tisíc korun.

„Technické prostředky k zabránění odjezdu vozidla (botičky) v počtu šesti kusů, zůstanou  i po jejich případném pořízení v majetku Města Pelhřimova.

Policistům z územního odboru Pelhřimov budou ze strany Města Pelhřimova poskytnuty k používání na základě smlouvy o výpůjčce, která bude za tímto účelem uzavřena. Nebude se tedy jednat o majetek Policie České republiky.

Dana ČírtkováTyto technické prostředky k zabránění odjezdu vozidla budou policisté využívat při řešení problematiky parkování vozidel výhradně v městské zóně města Pelhřimov. Město Pelhřimov nemá zřízenou vlastní městskou policii, a proto na základě uzavřené veřejnoprávní smlouvy mezi Policií České republiky a Městem Pelhřimov vykonává některé úkoly, které jinak běžně náležejí městské (obecní) policii, Policie České republiky. V daném případě jde tedy o realizaci potřeby města, proto také město poskytuje na pořízení „botiček“ své vlastní finanční prostředky,“uvedla mluvčí vysočinské policie Dana Čírtková.

Podobný pobídkový dar pro posílení hlídkové činnosti od samosprávy je velmi neobvyklý. Podstatně účinnější je „pozvánka za stěračem“ k projednání přestupku ve správním řízení. Botičky „státní“ policie využívá na Vysočině jen minimálně. Nasazování a sundání mechanického zádržného systému v sobě nese i riziko žaloby za škody vzniklé pozdním sejmutím botičky. Například pokud řidič zmešká odjezd na letiště a propadne mu zahraniční dovolená.

policiePolicie České republiky vybavená „městskými botičkami“ by jako represivní orgán mohla napomoci ke zvýšení příjmů městské kasy Pelhřimova z poplatků za parkování v centru města. Od roku  2016 platí ve městě nový systém placeného parkování v centru města.  Provozní doba parkovišť je od pondělí do neděle od 8.00 do 17.30 hodin. Řidiči zaplatí za prvních půlhodinu minut stání při placení prostřednictvím parkovacího automatu dvacet korun. Za každou další započatou hodinu stání pak činí sazba třicet korun.

Město Pelhřimov vede koalice složená z ČSSD, ODS, KDU-ČSL a hnutí ANO. Starostou je František Kučera (ČSSD), místostarostou Ladislav Med (ODS) a Josef Koch (KDU-ČSL).

Ve městě Pelhřimov působí jako zastupitel města i hejtman Jiří Běhounek (ČSSD), který je zároveň i místním poslancem a senátor Milan Štěch (ČSSD). Na Pelhřimovsku působí jako poslanec i pirát Jan Pošvář.

Vyjádření zastupitelů města i místních politiků k daru pro Policii ČR doplníme, pokud se jej podaří získat.

Hejtman a místní zastupitel Jiří Běhounek se o nákupu dozvěděl až z dotazu Občasníku (více zde).

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů