Vize veřejné dopravy kraje Vysočina (2017-2021): Prioritní autobusové linky na Jihlavsku

V přepravním směru Jihlava – Měřín – Velké Meziříčí – Velká Bíteš – Brno  bude Kraj Vysočina usilovat o vytvoření páteřní autobusové linky. Páteřní linka bude spojovat krajská města Jihlava a Brno, ORP Velké Meziříčí a další větší obce v Kraji Vysočina. Linka bude směřovat do taktových uzlů Velké Meziříčí X:30 pro zastávkové spoje a Jihlava X:30 pro rychlíkové spoje, v širším uzlu pak i pro zastávkové spoje. 31 Na celé lince bude vedeno několik desítek spojů v pravidelných intervalech, včetně spojů zajišťujících rychlé spojení mezi Jihlavou, Velkým Meziříčím a Brnem. V rámci linky bude vedeno několik spojů z kapacitních důvodů jen mezi Brnem a Velkou Bíteší. Linka bude obsluhovat na území Jihomoravského kraje jen město Brno, a to třemi tarifními body Brno-Stará nemocnice, Brno-Ústřední hřbitov a Brno-ÚAN Zvonařka. Linka bude zajišťovat víkendovou dopravu v pravidelných intervalech po celý den. V Měříně jsou zajištěny přestupní vazby s významnou linkou Jihlava – Luka nad Jihlavou – Kamenice – Měřín, která slouží pro spojení těchto obcí s městy na páteřní lince Jihlava – Měřín – Velké Meziříčí – Velká Bíteš – Brno, kam přirozeně obce inklinují, a to včetně víkendu. Ve Velké Bíteši jsou zajištěny přestupní vazby s významnými linkami Žďár nad Sázavou – Bohdalec – Bobrová – Moravec – Křižanov – Velká Bíteš (i o víkendu) a Velká Bíteš – Krokočín – Náměšť nad Oslavou, které umožňují rychlé spojení do Brna a Jihlavy.

Přepravní směr Batelov – Třešť – Brtnice – Okříšky

autobusTento přepravní směr se nachází v ose tangenciálních regionálních přepravních vztahů Batelov – Třešť – Stonařov – Brtnice – Okříšky. Přepravní nabídka mezi obcemi je různorodá, liší se v počtech spojů i v časové nabídce. Spojení mezi koncovými obcemi chybí úplně. V tomto přepravním směru bude Kraj Vysočina usilovat o vytvoření významné autobusové linky Batelov – Třešť – Brtnice – Okříšky. Významná linka bude propojovat obce na trase s dálkovými vlaky v Batelově (ze směru z Českých Budějovic a Jindřichova Hradce) a v Okříškách (do směru Třebíč a Brno). Na lince bude celodenní pravidelný interval mezi Batelovem a Okříšky včetně všech obcí na trase, s ukončením v Nové Vsi (obsluha průmyslových zón Přibyslavice a Nová Ves).

V radiálních přepravních vztazích Jihlava – Telč pak bude rozvíjena spíše veřejná drážní osobní doprava, a to zejména, pokud dojde k revitalizaci dráhy s cílem zvýšení traťové rychlosti.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna