Znáte se? Velkomeziříčská radní Michaela Salašová je sportovec tělem i duší

Michaela SalašováV místní politice Velkého Meziříčí představuje devětadvacetiletá Michaela Salašová novou krev i mládí zároveň.
Je majitelkou sportovního centra, věkem patří k nejmladším politikům ve vedení místní radnice.
Půlroku jste radní města Velké Meziříčí. Jaký pocit jste získala z místní politiky?
Jsem ráda, že můžu přispět k budování města. Je to pro mě výzva, která se neodmítá. Pocity mám veskrze velmi pozitivní a těším se, až bude naše práce vidět. Zatím mě politika asi ničím podstatným nepřekvapila. Lehkou rivalitu mezi opozicí beru jako vyloženě zdravou pro město a koalice se přeci vždycky nějak dohodne.
Mluvíte o lehké rivalitě koalice a opozice. Je to prospěšné pro budoucnost města? Nebo z rivality máte špatné pocity?
Lehká rivalita je vždy a všude prospěšná. Alespoň koalice neusne na vavřínech.
Už jste zažila od opozice vyloženou podpásovku?
Všechno co jsem zažila od opozice bylo zatím očekávatelné a předvídatelné.
Starosta obecně ve městě „může za všechno“ – už jste zažila situaci, kdy čelil kritice za něco, za co nemohl?
Od toho je starosta, aby se staral. S jeho funkcí si nakládá na bedra i možnost kritiky za cokoliv. Jak se říká – Není na světě člověk ten, aby zavděčil se lidem všem.
Kdyby jste dostala nabídku být první dámou velkomeziříčské ODS jako místopředsedkyně místního sdružení, vzala by jste to?
Musela bych hodně přemýšlet. Mám ráda výzvy, ale přece jen by to znamenalo otočit svůj život daleko více na politickou stranu. Mám svou rodinu a podnikání, kde bych si musela být jistá, že tímto počinem neutrpí. Navíc je to zodpovědná funkce a nerada dělám něco napůl.
Stihla jste za půl roku v politice přijít o iluze a ideály?
Moje ideály a iluze mi ještě dlouho nikdo nevezme. Alespoň doufám. Jsem optimista a spíš se na další jednání těším, než abych se děsila, co zase příjde.
Už vás musela koalice vysloveně přemlouvat, aby jste zvedla ruku při hlasování pro koaliční návrh?
Názory si dělám sama a hlasuji podle nich. Jen mrtvá ryba plave s proudem. Když mám svůj názor, který se s koalicí zásadně rozchází, nebojím se hlasovat proti, nicméně všechno si nechám ráda vysvětlit a věřím názorům lidí, kteří se v politice pohybují mnohem déle než já a mají s vedením města větší zkušenosti. Kdybych však nebyla s něčím vnitřně ztotožněná, nepřemluvili by mě. Proto nás je v radě 7, každý může mít svůj názor na věc…
S kým se v radě města nejčastěji shodnete na společném pohledu na věc?
Tak obecně s mými politickými partnery z Toho pravého meziříčí. Sedli jsme si i po lidské stránce. Každopádně v podstatných bodech se shodneme celá rada a s koalicí nemám nejmenší problém.
Už jste na radě města měla jiný názor na projednávanou věc než pan starosta?
Samozřejmě.
A neohrozilo to fungování koalice při vládnutí Velkému Meziříčí?
Nevěřím, že by jeden rozdílný názor měl za následek destrukci koalice. Jsem přece jen mladší než mí kolegové a na spoustu věcí nemám tak zkostnatělý pohled. Na druhou stranu nemám zkušenosti, jak to v politice chodí. Ráda se nechám poučit.
– Už jste slyšela od opozice myšlenku, návrh, nápad o kterém by jste dlouze přemýšlela?
Opozice zatím nepřišla s návrhem, o kterém bych musela dlouze přemýšlet. Těším se na to.
Na Fajtlově kopci je nová rozhledna. Za jak dlouho se sportovkyně jako vy dostane na vyhlídkovou plošinu?
Šla jsem s panem starostou a kochali jsme se krásnými panoramaty, ale ráda vyzvu někoho na závod. Když jsem byla nahoře, začalo pršet a viditelnost byla poněkud omezená, ale výhled na mosty kolem Velkého Meziříčí opravdu stojí za to!
Skáčete padákem, provozujete sportovní centrum. To jsou aktivity se spoustou vzrušení. Přinesla vám vzrušení, rozčilení i místní politika?
Pro mě je zaměstnávání mozku jistou kompenzací k mým fizickým aktivitám, takže přesně naopak – balancuji se. A samozřejmě

Velkomeziříčská radní Salašová jako parašutistka

obráceně. Po zastupitelstvu většinou běžím do tělocvičny dát si pořádně do těla.

Dá se nějak porovnat adrenalin při skoku padákem s adrenalinem při politickém rozhodování o problémech města?
absolutně ne! Rozhodování o městských záležitostech vyžduje hodně přemýšlení a hledání informací. Z letadla prostě vyskočíte a užíváte si pocit volnosti – přijďte to vyzkoušet.
Kolik stránek textu podkladů, materiálů a dokumentů si přečtete pro jednání Rady a Zastupitelstva?
Jelikož jsem nevyrůstala v Meziříčí a politiku jsem začala řešit až nedávno, musím prostudovat nejen materiály, ale i spostu informací okolo, které ostatním příjdou samozřejmé. Nemyslím si však, že by to bylo sebemenší omezení. Alespoň vidím věci z větší výšky. Navíc nejsem zatížená vztahy z dřívějších dob, s nikým jsem neseděla v lavici, nebo to nebyl soused. Tím chci říct, že materiálů musím často prostudovat dvojnásobek než ostatní, ale zase se o problematice hodně dozvím.
Jakou největší hloupost, nesmysl jste slyšela při jednání Zastupitelstva?
Nevzpomínám si na nějakou vyloženě hloupost při jednání zastupitelstva. Hlouposti se do jednání nedostanou. Jakákoliv otázka někoho pálí, nedá se mluvit o hlouposti.
Radí Vám maminka, rodina v místní politice jako poradkyně?
Maminka bydlí v Praze a má úplně jiné starosti. Meziříčí ani nezná. Asi ještě nejsem pořádný politik, obejdu se bez poradců.
S jakými starostmi,podněty na řešení problémů za vámi chodí sousedé ve VM?
Díky sportovnímu centru jsem hodně ve spojení se sportovci a s rodinami dětí, které navštěvují místní kroužky a sportovní oddíly, proto se nejčastěji lidi se mnou baví o těchto tématech. Navíc je to moje parketa. Občas se mě někdo zeptá na žhavé otázky Velkého Meziříčí.
A co jsou ty žhavé otázky?
Co se zrovna řeší, staví, kdy se co otevře, věčná otázka rekonstrukce silnic a kruhových objezdů, místní tisk atd.
Čtete místní tisk pravidelně?
 Ano, jsem ráda v obraze. Občané reagují hlavně na tiskové zprávy, které berou jako fakta. Co napíšou noviny, časopisy, nebo internetová zpravodajství, to se řeší. Striktně jsem však přestala číst diskuze. Z nich se člověk opravdu dozví jen pokroucené názory různých anonymních přispívatelů a to jsem vyhodnotila jako ztrátu času.
Už vás spoluobčané pochválili za to, jak se starate o chod mesta?
Zatím se zaučuji, ale několik lidí mi už řeklo, že jsou rádi za čerstvý vítr na radnici. Přece jen jsem žena a nedávno mi bylo 30. doufám že ještě budu prospěšná.
Od vás se čeká čerstvý vítr na radnici? Bude to příjemný vánek nebo vichr z hor?
Doufám, že příjemný vánek, který však dokáže vymétst pavučiny v rozích.
Čím je Velké Meziříčí pro Vás jiné, odlišné od podobných měst v Čechách a na Moravě?
Myslím, že Velké Meziříčí je krásné město, kde se dá spokojeně žít a vybudovat si pěkný spokojený život pro celou rodinu. Každé město je o lidech, kteří v něm žijí a na ty já si zatím nemůžu stěžovat. Myslím, že jsou si však všechna takto velká města hodně podobná.
Které místo ve VM nebo okolí by měl turista rozhodně navštívit?
Rozhodně rozhlednu! Je nová a svým designem naprosto jedinečná. Jsem moc ráda, že se u nás vybudovala a doufám, že se turisté budou jen sjíždět. Dál jsem si jistá, že Velké Meziříčí může nabídnout spoustu degustačních zážitků v místních restauracích a vlastní pivo taktéž nemá jen tak někdo!

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna