Budoucnost jihlavské MHD: změní se vedení linek trolejbusů a autobusů?

fbAKTUALIZOVÁNO S rostoucím automobilovým provozem v ulicích Jihlavy souvisí nejenom vyčerpaná kapacita klíčových městských křižovatek, která se promítá do ztrátových časů vznikajících popojížděním vozidel v kolonách, ale také zvýšené množství emisí v ovzduší a zhoršená akustická i dopravně-bezpečnostní situace na území města.

Problémy související se zvyšujícím se počtem automobilů a jejich pohybem v ulicích města se promítají také do systému stagnující veřejné dopravy, neboť významným způsobem ovlivňují plynulost provozu autobusů i trolejbusů.

Vedení krajského města má k dispozici návrhy řešení všech problematických okruhů městské hromadné dopravy. Tyto návrhy budou sloužit při budoucím koncepčním rozhodování o projektové či investiční přípravě a následném uvedení do provozu jednotlivých opatření navržených v rámci trvale udržitelné mobility cestující veřejnosti (obyvatel i návštěvníků) Statutárního města Jihlava.

V současné době je na území města v provozu 5 trolejbusových linek a 9 autobusových linek městské hromadné dopravy. Trolejbusová síť dosahuje 36,6 km, přičemž trolejbusy v roce 2014 ujely 1 325 tisíc km. Dopravní podnik aktuálně disponuje 32 nízkopodlažními trolejbusy. Autobusová síť dosahuje 71,0 km. V roce 2014 ujely autobusy dopravního podniku celkem 1 707 tisíc km. K srpnu 2015 DP disponoval celkem 31 autobusy, z nichž 18 bylo standardních dieselových, 11 autobusů standardních poháněných CNG a 2 minibusy poháněné CNG.

Všechny linky MHD v Jihlavě se střetávají na Masarykově náměstí, což z něho dělá hlavní přestupní uzel. Linkové vedení trolejbusů se ustálilo v roce 2000, kdy byla otevřena poslední nová trolejbusová trať na Horní Kosov. Rozvoj linkového vedení autobusů stagnuje od roku 2010, kdy byla prodloužena autobusová linka č. 5 do lokality V Ráji.

Prvním krokem k postupnému zklidnění dopravní situace na území města Jihlava bude již započatá výstavba nového dopravního terminálu. Dalším krokem pro zajištění trvale udržitelné mobility obyvatel i návštěvníků města Jihlava mohou být také návrhy předkládané novou koncepcí MHD.

Prohlédněte si seznam zastávek MHD v nevyhovujícím stavu (více zde), přečtěte si nejčastější stížnosti cestujících (více zde) a seznamte se s návrhem na přetrasování linky č. 6 (více zde). Myšlenky na vznik nové linky 41 a úpravy linky 4 najdete zde . Zavedení expresní linky MHD z Horního Kosova už je také naplánováno (více zde).

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů