Bytová nouze se nevyřeší bez zákona o sociálním bydlení

Hnutí ANO a ČSSD jsou spolu ve vládě druhé volební období. V prvních čtyřech letech zákon o sociálním bydlení chystalo MPSV pod vedením ČSSD. S ministerstvem pro místní rozvoj pod správou ANO se dlouho na podobě normy neshodovalo. Sněmovna pak předlohu do voleb nestihla projednat. 

V rámci připravované právní úpravy vznikne osobám, které splní podmínky cílové skupiny, právo na podporu při vyřešení své bytové nouze. Toto právo bude v praxi realizováno pomocí nástrojů sociální politiky (sociální služby, sociální práce a sociální dávky) a nástrojů sociálního bydlení: sociálních a dostupných bytů. Jako základní pomocná síť bude působit i systém sociálních služeb, konkrétně azylových domů se speciálním režimem krizové bydlení.

Pokud bude mít jednotlivec nebo rodina pocit, že spadají do cílové skupiny, navštíví jako první úřad práce, který posoudí, zda žadatel spadá, či nespadá do cílové skupiny. Pokud ano, obdrží rozhodnutí o podpoře ze systému sociálního bydlení. Potom držitel tohoto rozhodnutí zamíří na obec, kde má hlášený trvalý pobyt. Obec potom ve spolupráci se sociálními pracovníky posoudí závažnost bytové nouze a doporučí vhodnou podporu ve formě sociální služby, sociálního či dostupného bytu.

Hlavními poskytovateli sociálního bydlení budou obce, které budou moct pro zajištění dostatečného bytového fondu využívat i spolupráce s neziskovými organizacemi, církvemi nebo soukromými majiteli bytového fondu. Obce budou povinny reagovat na počet vydaných rozhodnutí o podpoře ze systému sociálního bydlení.

S poskytnutím sociálního bydlení v sociálním bytě pak bude spojena podmínka spolupráce se sociálním pracovníkem, včetně sestavení individuálního plánu, jehož neplnění může být důvodem pro vyřazení ze systému sociálního bydlení. V dostupných bytech pak sociální práce nebude povinná, ale bude možností pro osoby, které si o ni požádají.

Podle ČSÚ se ceny bydlení a energií od loňského září za rok v Česku zvedly o pět procent a nájemné o téměř čtyři procenta. V Praze se nájmy podle studie poradenské společnosti KPMG přiblíží v příštích letech cenám ve větších městech v Německu či Rakousku. Ceny nových bytů v metropoli od poloviny roku 2015 vzrostly zhruba o 90 procent. 

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů