Cestovní COVID-19 pas může být časem v EU nezbytný

Na začátku jara roku 2020, kdy se po celém světě začala šířit realita pandemie COVID-19, se do veřejného povědomí dostala kontroverzní myšlenka: zapisovat do osobních a cestovních dokladů informace o očkování. Úřady by tím získali důležitou informaci.

Tyto údaje v osobním dokladu by potvrzovaly, imunitu a odolnost vůči další infekci. Držitelé těchto cestovních dokladů by v zahraničí mohli být osvobozeni od omezení veřejných aktivit a mohli žít normálním životem běžného turisty. Pro obnovení turistického ruchu se zdá být cestovní COVID-19 pas nezbytnou nutností.

Pokud se zdá být cestovní COVID-19 pas nutností pro pobyt v zahraničí, podstatně složitější je problém použití COVID-19 údajů v občanském průkazu. Tato myšlenka rozdělení národa do dvou skupin s radikálně odlišnými privilegii se ukazuje jako příliš sporná s vážnými morálními důsledky. 

V příštích několika měsících vzroste podíl populace, která získá imunitu vůči COVID-19. Je to jednak kvůli lepšímu a rozšířenějšímu testování imunity, jednak proto, že stále více lidí bude očkováno. Zaměstnavatelé začnou motivovat zaměstnance k účasti na očkování různými bonusy a odměnami.

Jak ale budeme zacházet s rostoucí třídou těch, kteří byli očkováni, ve srovnání s těmi, kteří nebyli očkováni?

Bude důležité mít jasné a zásadové zdůvodnění všech nových výhod, které se budou vztahovat na občany i návštěvníky České republiky.

Lidé, kteří byli pozitivně testováni na imunitu vůči viru COVID-19, nebo kteří byli očkováni, se pravděpodobně budou obávat pokračujících a zdánlivě zbytečných omezení jejich činnosti.

 Soukromé subjekty, jako jsou hotely a restaurace, budou mít silnou motivaci pro zavedení pobídek pro odlišné zacházení se zákazníky, kteří předloží nějaký důkaz imunity.

Lidé, kteří jsou imunní, budou sami nevyhnutelně jednat a bude s nimi zacházeno odlišně než s těmi, kteří očkováni nejsou, bez ohledu na to, zda jim vláda očkování umožní. 

První obavou je, že vydávání COVID-19 očkovacích dokladů dopady pandemie ještě zhorší. Buď proto, že testování před vydáním očkovacího průkazu je nepřesné, nebo proto, že rozdávání potvrzení o očkování podpoří riskantní chování. 

Druhou obavou je, že není morálně ani právně vhodné. Není vhodné rozdělit národ do dvou skupin , jedné privilegovanější než druhé. I když se to vzdá vhodné na základě odmítnutí očkování ze strany jednotlivce.

Může tedy být vhodnější, aby lidé s dokladem o imunitě mohli dělat věci, které by se jinak vystavili riziku šíření infekce – například cestování.

Cestovní doklad o imunitě vůči COVID-19 bude zřejmě nutností pro restart celého odvětví cestovního ruchu v České republice i Evropské unii.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů