Kerndl (ODS): Pro Housing First je důležité párování bytů a klientů

Dotační program rychlého ukončování bezdomovectví v Brně „Housing First“ se stal vzorem pro další města České republiky. Většina z padesáti vylosovaných chudých rodin nájemníků si bydlení v městských bytech i po dvou letech udržela. V Brně se ale rozhořel spor o to, jestli a jak peníze nabízené ministerstvem využít pro pokračování tohoto programu. Náměstek brněnské primátorky a předseda oblastního sdružení ODS Brno-město Robert Kerndl poskytl Občasníku rozhovor o programu Housing First v Brně.

1. Brno je v projektu Housing First vzorem pro Jihlavu. Můžete poskytnout dobré rady k realizaci projektu HOUSING FIRST?

V rámci realizace projektů zaměřených na přístup Housing First se ukázalo, že je zde hned několik klíčových aspektů, na které je potřeba se zaměřit.

Především je potřeba při přípravě projektu zajistit shodu na jeho obsahu napříč politickým spektrem tak, aby byla zajištěna bezproblémová kontinuita projektových aktivit i v dalším volebním období. V případě, že je město členěno na městské části/obvody je taktéž nezbytné, a to zejména v rámci realizace projektu, zapojit zástupce těchto částí, pokud do projektu mají poskytovat bytové jednotky, které jim byly svěřeny do péče.


Důležité je taktéž již před samotnou realizací projektu důsledně nastavit komunikační kanály zapojených útvarů úřadů (odborů obecního úřadu, městských částí, správy nemovitostí atd.).

Dále je velice důležité vycházet z reálných kapacit a aktuálních možností obecního bydlení,a to zejména v oblasti počtu poskytnutých bytových jednotek pro realizovaný projekt.

Vzdělání pracovníků – Sociální pracovníci programu Housing First absolvovali výcvik v motivačních rozhovorech a stáž v nizozemské organizaci HVO Querido Discus, která aplikuje tento přístup více než deset let. Vstupní vzdělávání v přístupu Housing First je velmi podstatné pro správné porozumění principům a specifikům poskytované podpory. Všichni pracovníci se vzdělávají také průběžně v dalších oblastech sociální práce.

Flexibilní, individuálně nastavená podpora – Poskytovaná podpora musí vždy korespondovat s potřebami každé domácnosti. Ze zkušeností doporučujeme sestavení různorodého týmu pracovníků (s odlišnými pracovními metodami – učitel/rodič/policista/kamarád) s flexibilní pracovní dobou.

Vhodné párování bytů a klientů Při párování klienta s bytem je potřeba myslet naspecifika cílové skupiny. Lidé, kteří jsou dlouhodobě v bytové nouzi, mají často vážné zdravotní potíže, kvůli kterým
je potřeba důsledně zvažovat nadzemní podlaží a celkový přístup do bytu. Pracovníci také s klientem mapují části města, ve kterých se cítí ohrožený. Těchto oblastí se pak při párování snaží pracovníci vyvarovat.

Síť návazných služeb – V obci by měla existovat síť sociálních služeb, které se úzce zaměřují na specifické oblasti sociální práce. S těmito službami jsou pracovníci programu Housing First v kontaktu a v případě potřeby na ně navazují klienty.

2. Počet bytů pro projekt Housing First považujete za přiměřený? Proč jich není víc nebo míň?

Proto, aby se dalo hovořit o kompletním ukončení bezdomovectví, by bylo potřeba bytů daleko více. Bytový fond města Brna je, vzhledem k ostatním obcím, poměrně masivní, což je pro město velká výhoda. Je ovšem nutné podotknout, že v rámci bytového fondu města Brna se každoročně uvolní určitý počet městských bytů. Z těchto je však zapotřebí několik desítek opravit, případně je nutné vyčkat do uvolnění všech bytů v rámci bytového domu, který je navržen na celkovou rekonstrukci. Určitý objem bytů zůstává prázdný z důvodu plánovaných revitalizací bytových domů a v neposlední řadě dochází k uvolnění bytů nacházejících se v sociálně vyloučených lokalitách, ve kterých není vhodné zřizovat další sociální bydlení.

3. Projektem Housing First je obecně nadšena levice, pravice si drží chladnější přístup. Jak si to vysvětlit?

Nemohu mluvit za postoj pravice a levice na celorepublikové úrovni. Na úrovni statutárního města Brna bylo ze strany ODS předchozím projektům v oblasti sociálního bydlení vytýkáno zejména to, že byly úzce zaměřeny na dvě konkrétní cílové skupiny, a to rodiny (rodiny byly navíc do projektu zařazeny formou losování a nikoli pečlivým výběrem a posouzením jejich skutečné situace a ohrožení z hlediska bytové nouze) a dospělé jednotlivce. Z cílové skupiny projektů byli zcela vyloučeni senioři, přičemž
ti tvoří, společně s lidmi v předdůchodovém věku, cca 60% bezdětných domácností, které žádají město o sociální byt s komplexní sociální podporou (celkem skupina jednotlivců tvoří cca 48,5% celkového počtu žadatelů). Máme zde tedy několik set seniorů, kteří žijí ve stavu bytové nouze a je třeba se jimi aktivně zabývat. Je taktéž potřeba se intenzivněji zaměřit na mladé dospělé osoby, které opouští dětské domovy a náhradní rodinnou péči, přičemž ne vždy se mají kam vrátit. Dle našich odhadů ročně opouští tuto péči několik desítek osob. Cílové skupině rodin s dětmi se budeme taktéž intenzivně věnovat, je zde ovšem nutné konstatovat, že se chceme více zaměřit na matky samoživitelky, které dle našeho názoru potřebují největší pozornost v rámci této cílové skupiny.

4. Pokud má Brno dobré zkušenosti s projektem Housing first, tak proč nedá více bytů?

Většina bytového fondu je svěřena městským částem a těmto nelze jednoduše byty sebrat/odsvěřit. Je třeba s nimi o poskytnutí sociálních bytů vyjednávat, přičemž tyto se, na základě zkušeností z předchozích projektů (zejména velké množství stížností v RRH, velké dluhy v tomtéž projektu), k poskytování bytů pro tyto účely nestaví příliš vstřícně. Dále, jak už jsem konstatoval u otázky číslo 2, v rámci bytového fondu města Brna se každoročně uvolní určitý počet městských bytů. Z těchto je však zapotřebí několik desítek opravit, případně je nutné vyčkat do uvolnění všech bytů v rámci bytového domu, který je navržen na celkovou rekonstrukci. Určitý objem bytů zůstává prázdný z důvodu plánovaných revitalizací bytových domů a v neposlední řadě dochází k uvolnění bytů nacházejících se v sociálně vyloučených lokalitách, ve kterých není vhodné zřizovat další sociální bydlení.

5. V čem je aktuální přínos projektu Housing First pro Brno?

Pomocí přístupu Housing First se povedlo ukončit bytovou nouzi více než stovce domácností. Ukázalo se, že se správně nastavenou komplexní sociální podporou si i velmi ohrožené domácnosti dokáží bydlení udržet. Pracovníci Odboru sociální péče MMB získali know-how při práci s klienty metodou housing first. Hlavním přínosem návazného projektu, podávaného do výzvy č. 108 OPZ MPSV ČR, pro Brno je to, že díky němu efektivně ukončíme bytovou nouzi dalším minimálně dvaceti domácnostem. Projektová žádost byla projednána na úrovni Rady města Brna dne 16. 10. 2019 (a momentálně je úřadem předkládána na úroveň hodnotícího orgánu – MPSV ČR).

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů