Meduňka přináší člověku pohodu ducha i mysli
Meduňka lékařská ( Melissa officinalis) byla historicky zmiňována pro léčení neduhů těla od deprese po nachlazení. Povznášející vůně a očistná chuť přináší lidskému tělu štěstí a pohodu mysli i ducha.
Melissa nabízí nejen léčivé účinky je vynikajícím dochucovadlem do jídel a salátů. Skvěle chutná jako lahodný čaj. Jeho silný těkavý olej je navíc klíčovým prvkem v aromaterapii, včetně mnoha parfémů a kosmetiky.
Meduňka, člen rodu mátových, je voňavá bylina zbožňovaná včelami. Slovo „Melissa“ pochází z řeckého výrazu pro „včelu medonosnou“. Bylinkáři, jako byl Avicenna, vytvořili pojem „rozveseluje srdce“, který přesně vystihuje význam bylinky. Dodnes meduňka používá k léčbě deprese, úzkosti a nespavosti. Díky své pověsti, že posiluje srdce a pozvedává náladu, byl důležitou složkou středověkých likérů, známých také jako „elixíry mládí“.
Meduňka lékařská (Melissa officinalis) je zmiňována v Historia Plantarum (přibližně 300 před naším letopočtem ) a Materia Medica (přibližně 50–80 před naším letopočtem) jako pěstovaná vytrvalá bylina s vůní po citronu.
Medicínské využití meduňky má dva tisíce let starou tradici. Už v desátém století arabští lékaři používali rostlinu k posílení srdce a k léčbě melancholie. V kapitulách Karla Velikého bylo vydáno nařízení, aby byla meduňka vysazena v každé klášterní zahradě.
Medicínské použití v raném středověku zahrnuje doporučení Paracelsa (1493–1541), že balzám zcela oživí člověka a měl by být používán pro „všechny potíže, o kterých se předpokládá, že pocházejí z neuspořádaného stavu nervového systému“.
Slovo Melissa je zkrácená středolatinská forma řeckého slova melissóphyllon, což znamená „včelí list“. Název pochází z řeckého slova mélissa nebo mélitta, což znamená včela a je odvozené z meli, což znamená med.
Meduňka je velmi oblíbená jako čajový nálev. Jako koření je extrémně univerzální, zejména v orientálních jídlech a letních nápojích. Je také důležitou složkou v bylinných likérech,
Meduňka je známá tím, že úspěšně působí na širokou škálu onemocnění. Některé z nejznámějších použití jsou při horečkách, depresích, nervovém napětí, napomáhání trávení, bolestech hlavy, menstruačních křečích a srdečních křečích. Protože působí jako sedativum, o listech se také říká, že snižují krevní tlak.
Meduňka je bylina, kterou lze podávat dětem a starším lidem pro její šetrnou povahu a účinnost.