Meduňka přináší člověku pohodu ducha i mysli

Meduňka lékařská ( Melissa officinalis) byla historicky zmiňována pro léčení neduhů těla od deprese po nachlazení. Povznášející vůně a očistná chuť přináší lidskému tělu štěstí a pohodu mysli i ducha.

Melissa nabízí nejen léčivé účinky je vynikajícím dochucovadlem do jídel a salátů. Skvěle chutná jako lahodný čaj.  Jeho silný těkavý olej je navíc klíčovým prvkem v aromaterapii, včetně mnoha parfémů a kosmetiky.

Hands with garden shears and wicker plate with aromatic fresh Lemon balm  mint Melissa officinalis Stock Photo by valeriygoncharukphoto

Meduňka, člen rodu mátových, je voňavá bylina zbožňovaná včelami.  Slovo „Melissa“ pochází z řeckého výrazu pro „včelu medonosnou“.  Bylinkáři, jako byl Avicenna, vytvořili pojem „rozveseluje srdce“, který přesně vystihuje význam bylinky. Dodnes meduňka používá k léčbě deprese, úzkosti a nespavosti. Díky své pověsti, že posiluje srdce a pozvedává náladu, byl důležitou složkou středověkých likérů, známých také jako „elixíry mládí“.   

Meduňka lékařská (Melissa officinalis) je zmiňována v Historia Plantarum (přibližně 300 před naším letopočtem ) a Materia Medica (přibližně 50–80 před naším letopočtem) jako pěstovaná vytrvalá bylina s vůní po citronu.

Medicínské využití meduňky má dva tisíce let starou tradici. Už v desátém století arabští lékaři používali rostlinu k posílení srdce a k léčbě melancholie. V kapitulách Karla Velikého bylo vydáno nařízení, aby byla meduňka vysazena v každé klášterní zahradě.

Medicínské použití v raném středověku zahrnuje doporučení Paracelsa (1493–1541), že balzám zcela oživí člověka a měl by být používán pro „všechny potíže, o kterých se předpokládá, že pocházejí z neuspořádaného stavu nervového systému“.

Slovo Melissa je zkrácená středolatinská forma řeckého slova melissóphyllon, což znamená „včelí list“. Název pochází z řeckého slova mélissa nebo mélitta, což znamená včela a je odvozené z meli, což znamená med. 

Meduňka je velmi oblíbená jako čajový nálev. Jako koření je extrémně univerzální, zejména v orientálních jídlech a letních nápojích. Je také důležitou složkou v bylinných likérech, 

Meduňka je známá tím, že úspěšně působí na širokou škálu onemocnění. Některé z nejznámějších použití jsou při horečkách, depresích, nervovém napětí, napomáhání trávení, bolestech hlavy, menstruačních křečích a srdečních křečích. Protože působí jako sedativum, o listech se také říká, že snižují krevní tlak. 

Meduňka je bylina, kterou lze podávat dětem a starším lidem pro její šetrnou povahu a účinnost.  

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů