Městská církevní restituce: Jihlava vrátí pozemky minoritům výměnou za zastavení žalob

V polovině dubna bude jihlavské zastupitelstvo projednávat návrh majetkoprávního vypořádání s Provincií minoritů v Jihlavě. Součástí majetkoprávního vypořádání je prázdný dům a pozemky v ulici Matky Boží (mezi kostelem a bránou Matky Boží). Církevní řád zde zamýšlí vybudovat lapidárium: prostor by byl veřejnosti přístupný jako relaxační zóna a budou zde vystaveny kamenné prvky nalezené při rekonstrukci sousedního kostela. „Areál bude veřejně přístupný na základě dohody s městem jako doposud,“ řekl Občasníků Otec provinciál Bogdan Sikora.

 

Památkáři: jedinečný a velmi choulostivý objekt

Areál mezi kostelem a bránou v jihlavské ulici Matky Boží má pro památkáže jedninečnou hodnotu:

„Objekt zahrnuje zřejmě středověkou kapli sv. Barbory, která původně náležela k minoritskému klášteru. Kapli je možné datovat do 15. století, její zánik (přestavbu) pravděpodobně o cca 100let později. Nejzřetelněji se manifestuje ve stěně s dochovaným gotickým ostěním. Jižní štít je vyzdíván ze zřetelně středověkých cihel. Objekt kaple byl pravděpodobně velmi velkorysý. Vzhledem k této minulosti se jedná o objekt, který je z hlediska stavební historie jedinečný a velmi choulostivý. V půdním prostoru je patrná renesanční výmalba na stěně sousedního objektu,“ uvedla mluvčí Národního památkového ústavu v Telči Ilona Ampapová.

 

Městská církevní restituce: Minorité roti „minoritům“

Zamotaná situace nastává kolem pozemku se studnou v areálu církevního objektu. Aby mohlo město Jihlava rekonstruovat hradební parkán, směnilo histostické pozemky minoritů v církevním areálu za prostory na hradeb. Evropská dotace na údržbu parkánu má pětiletou udržitelnost.

Církevní řád minoritů zpochybnil způsob, jakým přešlo vlastnictví těchto pozemků ze státu na město Jihlava.  Pozemky mezi kostelem v ulici Matky Boží a městskou bránou byly historickým majetkem církevního řádu. Církvi byly zabaveny státem roku 1950, do vlastnictví města přešly roku 1960.

Řád minoritů se domáhá soudní žalobou určení vlastníka projektu. Pravděpodobně došlo v minulosti ke směně pozemků minoritů s „minority“, kdy město Jihlava směnilo s církevním řádem pozemky s kterými sice hospodařilo, ale historicky mu nikdy nepatřily.

„Dohoda s městem Jihlavou by znamenala zastavení soudních sporů o vlastnictví,“ dodal Otec Sikora. Podle informací Občasníku by město Jihlava získalo i cenový doplatek kolem milionu korun od minoritů.

Pokud Zastupitelstvo Jihlavy schválí dohodu s minority, pak samotná realizace dohody je záležitostí de facto přepisu pozemku a nemovitostí z vlastnictví Města Jihlavy do vlastnictví církevního řádu.

 

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů