Nový systém parkování Jihlavy se rozšiřuje do dalších dvou oblastí

V oblastech označených čísly 53 a 54 Ke Skalce a U Hřbitova už je dokončeno dopravní značení. Místní i návštěvníci tak od začátku června v dalších částech města snadněji najdou volné parkoviště a při správném parkování nebudou překážet ostatním.

Parkování na sídlišti (ilustrační foto)

Každoročně rychle rostoucí počet aut, nesprávné a pro ostatní nebezpečné parkování, dlouhodobě odstavená auta v ulicích včetně dodávek, náklaďáků nebo karavanů. To jsou hlavní důvody pro rozšiřování systému parkování do dalších částí města. Město se totiž snaží preferovat lidi, kteří v oblastech žijí nebo podnikají a návštěvníkům chce nabídnout dostatek volných parkovacích míst.

„Lidé nám říkají, že jen potřebujeme vybrat peníze z parkování. Je to úplný nesmysl. Všechny příjmy města z parkování směřují zpět a pouze do dopravních projektů. Z loňských příjmů už letos upravíme některé přechody nebo postavíme nová legální parkoviště U Dvora, v Telečské a U Hřbitova,” uvedl radní David Beke a dodal: „auta často parkují v ulicích špatně, není přes ně vidět do křižovatek nebo na chodce, překážejí ostatním a hlavně velkým autům záchranářů, hasičů nebo popelářů.”

Modré čáry v ulicích vymezují všechna místa, na kterých je možné parkovat. Místní obyvatelé a podnikatelé si mohou vyřídit dlouhodobá oprávnění a získají také volné hodiny pro parkování návštěv nebo řemeslníků. Návštěvníci pak za parkování zaplatí v mobilní aplikaci nebo v parkomatu. Pro správné parkování je vždy důležité správně vybrat oblast a režim parkování a zadat registrační značku parkujícího auta bez překlepů.

„Motivovat lidi jinak než přes peníze bohužel není možné. Prosby, abychom zvážili pořizování dalších a dalších aut, bohužel nestačí. Se systémem parkování však máme dobrou zkušenost. Někteří lidé uklidili auta z ulic do dvorů nebo garáží, jiní do města místo autem přijíždějí hromadnou dopravou nebo spolujízdou. V ulicích tak zbývá víc volných parkovacích míst pro ty, kteří se bez auta neobejdou nebo ho nemají kam jinam dát,” zmiňuje David Beke.

V nových oblastech 53 a 54 je 2 950 obyvatel, kteří statisticky mají asi 1490 osobních aut. V ulicích dosud bylo 637 legálních parkovacích míst a dalších asi 550 míst je na soukromých pozemcích. Systém parkování v ulicích nově vyznačil modrými čarami celkem 765 parkovacích stání.

Nová pravidla pro parkování město spustilo loni v květnu v centru a přilehlých ulicích. Letos od 1. května se systém rozšířil do oblasti 51 Ke Skalce, na konec června se připravuje spuštění oblasti 55 Zborovská. V září pak budou následovat ulice kolem nemocnice.

Co Jihlavě také přináší systém parkování?

▪ Snadnější parkování pro místní i návštěvníky

Řidiči některá auta uklízejí do dvorů a garáží, další do města přijedou autobusem či spolujízdou, v ulicích pak zbývá více volných míst pro všechny.

▪ Lepší organizaci parkování v ulicích

Modré čáry vymezují všechna místa, na kterých je možné parkovat, aniž by to překáželo ostatním včetně hasičů nebo popelářů.

▪ Víc obyvatel města

Díky pravidlům parkování se zvyšuje počet obyvatel, město tak má více financí od státu na svůj provoz a rozvoj.

▪ Rostoucí počet cestujících v hromadné dopravě

Větší příjmy na jízdném snižují ztrátu městské i krajské veřejné dopravě směřující do Jihlavy – ty bude možné rozšířit a posílit, tím se zvýší nabídka cestujícím.

O přínosu parkovacího systému můžete hlasovat v anketě na sociálních sítích:

Skandály jihlavského parkování: Modrá zóna ustoupila soukromému parkovišti (více zde), stání na vegetací zakazuje zákon (více zde), úzká ulice způsobuje řidičům stresové situace (více zde). Vzrostl počet cestujících v autobusech Veřejné dopravy Vysočiny (více zde).

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů