Starosta Kaminaras odsunul pomoc Moravě až na září

Kdo rychle dává, dvakrát dává. Ve Velkém Meziříčí jde i pomoc obětem ničivého tornáda velmi pomalu.

Tornádo postihlo jih Moravy ve čtvrtek 24.6.2021. „Již v pátek 25.6.2021 jsem kontaktoval radní ohledně mimořádného pátečního zasedání rady města, která se měla ještě v ten den uskutečnit, a kde jsem chtěl řešit poskytnutí finančních prostředků postiženému regionu,“ informoval zastupitele starosta Velkého Meziříčí Alexandros Kaminaras.

Z jednání rady města Velké Meziříčí nakonec sešlo, protože stávající kompetence radních neumožňují poskytnutí většího finančního daru, i když jde o takovou nevídanou živelní pohromu.

„Soustředil jsem se tak na případné poskytnutí materiální pomoci, případně svolání mimořádného zasedání zastupitelstva města,“ informoval zastupitele starosta Kaminaras.

Mezitím Velké Meziříčí dostalo informace z Krajského úřadu Kraje Vysočina, který sdělil, že zasažená oblast potřebuje více pomoc finanční a technickou než klasickou pomoc ryze humanitární povahy.

K případné finanční pomoci pak bylo Velkému Meziříčí sděleno, že pokud se některá obec rozhodne poskytnout finanční pomoc formou daru, pak je k tomu zpravidla třeba usnesení zastupitelstva obce (a svolání zasedání zastupitelstva v zákonném termínu). Finanční pomoc je tedy potřeba poskytnout konkrétnímu subjektu (např. Jihomoravskému kraji, který pak finanční prostředky použije na pomoc zasaženým obcím), který pak také musí dar přijmout. Je tedy nutné k tomuto aktu uzavřít darovací smlouvu.

„Sám jsem komunikoval se zástupci Jihomoravského kraje, kde mi bylo sděleno, že v této chvíli je dostatek vody, potravin, ošacení a jiného podobného materiálu pro zajištění základních životních potřeb občanů zasažených živelní pohromou. Další materiál již nemáme posílat, protože je problém s jeho skladováním a u potravin a vody s jejich trvanlivostí,“ dodal starosta Kaminaras.

Ze sekretariátu hejtmana Jihomoravského kraje bylo Velkému Meziříčí telefonicky sděleno, že co se týká času zaslání finančních prostředků, tak opravdu není třeba spěchat, protože v tuto chvíli finanční prostředky na kraji mají a nejsou momentálně závislí na zaslání darů. Nicméně z dlouhodobého hlediska jsou škody tak obrovské, že k jejich odstraňování bude využita každá zaslaná koruna. Je třeba zachovat klid a vyčkat na přesné požadavky obcí a krizového štábu Jihomoravského kraje.

Odstraňování následků po řádění tornáda a obnova zničených obcí bude trvat měsíce (spíše roky). A finanční pomoc bude potřeba i nadále – zvláště v období za několik měsíců, kdy pohroma, která postihla několik obcí na jižní Moravě nebude plnit hlavní zprávy a bude se na tuto smutnou věc postupně zapomínat.

„Přesně v takovou chvíli ocení postižené obce připomínání stálé potřeby pomoci mnohem více. Jinými slovy, není to závod o to, kdo poskytne finanční prostředky dříve,“ dodal starosta Kaminaras.

Na plánovaném jednání zastupitelstva města dne 14. 9. 2021 bude připraven materiál týkající se finanční pomoci postiženým obcím v Jihomoravském kraji.

„Můžeme zatím přemýšlet, zda je lepší poslat finanční dar Jihomoravskému kraji (který ho pak rozdělí mezi postižené obce) nebo přímo konkrétním obcím zasaženým tornádem,“ uzavřel starosta Kaminaras.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů