VÍME PRVNÍ: Soud zjistil neplatné volební hlasy ve Velkém Meziříčí

Krajský soud v Brně vynesl soudní verdikt, ve kterém se zabýval problematikou volebního okrsku Velké Meziříčí č. 1 a zjistil dvě pochybení (nesprávné vyhodnocení přednostních hlasů a nesprávné započítání hlasů pro volební strany KDU-ČSL a Starostové pro Vysočinu).

Musí přitom dát za pravdu námitce, že v případě nakládání s úředními obálkami či v rámci jejich evidence došlo k dalšímu pochybení. Z volební dokumentace i výsledků voleb na www.volby.cz plyne nelogický závěr, že hlasovalo 307 voličů (tento počet soud ověřil jako počet jmen „zaškrtnutý“ na seznamu voličů), přičemž platných hlasů bylo celkem 310.

Soud zároveň ověřil, že předložená volební dokumentace obsahuje celkem 312 obálek. Jak již přitom bylo naznačeno, objevily se v tomto volebním okrsku neplatné hlasy: Svakrát se objevily „zdvojené“ hlasovací lístky, kdy voliči vložili do obálky po dvou hlasovacích lístcích – ODS a Starostové pro občany + ANO 2001 a KDU-ČSL + Strana Zelených).

Předmětnou nesrovnalost snad lze vysvětlit tak, že bylo vydáno 312 obálek, přičemž si okrsková volební komise nesprávně poznačila počet odvolivších voličů (zaznamenala si jen 307 osob). Takto 312 volících osob odevzdalo 310 platných hlasovacích lístků (hlasů) a 2 neplatné (ony zmíněné „zdvojené“).

Zároveň pak okrsková volební komise deklarovala, že nevolilo 312, nýbrž 307 voličů, jimž byly vydány úřední obálky.

Ačkoli daná zjištění a skutečnosti nevrhají zcela lichotivé světlo na práci dané okrskové volební komise, není průkazné, že by byl někdo nějak poškozen.

Soud zjistil nepřesnosti pří sčítání hlasů i v Humpolci (více zde) a Pelhřimově (více zde). Nespokojenou s výsledkem krajských voleb byla i manželka lídra Dvořáka (TOP09), kterému mandát unikl o jeden hlas (více zde).

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů