„Žďárský kapr“ je ochrannou známkou Žďáru nad Sázavou

Tradičním vánočním pokrmem je český kapr. Kapr se chová v českých rybnících, má i různá regionální specifika. Žďárský kapr má několik specifik, která vychází především z přírodních podmínek, ve kterých je chován. Tyto podmínky zajišťují, že na Žďársku chovaný kapr má velmi kvalitní a chutné maso a ryba během růstu celkově lépe prospívá.

Rybníky, ve kterých se Žďárský kapr chová, se ve většině případů nachází na území Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy a jejich správa podléhá přísnějším podmínkám chovu, probíhá více kontrolních procesů, intenzita hospodaření na těchto rybnících je nižší a není plošně povoleno hnojení. To vše opět zajišťuje kvalitnější podmínky pro život a růst ryb a tedy i kvalitnější maso.

Díky chladnějšímu počasí, které je pro oblast Žďárska typické, mají ryby po většinu roku chladnější a čistší vodu, než je tomu v jiných rybářských oblastech České republiky. Ryba je tedy méně stresovaná, což jejímu masu dodává lepší chuť.

Žďárští kapři se v místních podmínkách odchovávají zpravidla až do věku 4 let (standardně jsou to 3 roky), to zaručuje kvalitnější maso lepší chuti.
Dnes se v rybnících na Žďársku běžně setkáme s kaprem obecným, respektive jeho plemeny Žďárský šupinatý kapr, Žďárský lysý kapr a jejich hybridy. Plemeno Žďárského kapra ve vlastních plemenných liniích chová Kinský Žďár a.s.

První zprávy o chovu kapra na Žďársku se dochovaly v Kronice žďárského kláštera, kde mnich Jindřich Řezbář ve své Kronice žďárského kláštera popisuje vznik rybníka před klášterní branou již v roce 1263. Jedná se pravděpodobně o jeden z nejstarších rybníků na dnešní Moravě. Vzhledem k faktu, že kapr je nejstarší domestikovanou rybou, je pravděpodobné, že byl právě kapr chován i žďárskými cisterciáky již ve 14. století, jako tomu bylo například i na Třeboňsku. Spojení Žďárska a kapra se datuje nejméně do 15. století. Již v roce 1406 se na nejstarší pečeti se znakem městečka Žďáru objevil vedle zkřížených ostrví i červený kapr. Symbol kapra se dodnes dochoval například v portálu farního kostela sv. Prokopa ve Žďáře nad Sázavou nebo ve znaku místního Regionálního muzea.

Žďárský kapr se stal před rokem i ochrannou známkou ve spoluvlastnictví Rybářství Kinský, Lesního družstva obcí Přibyslav a města Žďáru nad Sázavou. Organizaci a propagaci ochranné známky „Žďárský kapr“ zajišťuje přímo město Žďár nad Sázavou.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů