Hlášení CIA ze studené války: V Jihlavě je umístěno těžké dělostřelectvo

Server Občasník má k dispozici odtajněná hlášení americké zpravodajské služby CIA se zpravodajskými poznatky z Jihlavy a dalších měst Vysočiny. Hlášení z roku 1954 obsahuje tyto poznatky (doslovný překlad):

1. Mezi 7 a 12 listopadem 1954 posílila Československá armáda posádku Štefánikových kasáren. Vojáci mají červené nárameníky. Posádka je umístěna v západní části města, jižně od Altenberger Strasse. Vojenský objekt je ohraničen ulicemi Steiger Strasse a Brauerein Strasse. Vojenské budovy jsou velmi staré. Nebyly pozorovány žádné novostavby nebo známky stavebních oprav. 11 listopadu cvičila asi stovka vojáků na vojenském cvičišti.

CIA

2. Neznámý celkový počet vojáků je rozdělen do tří až čtyř dělostřeleckých oddílů vyzbrojených 80mm až 100mm houfnicemi umístěných v Žižkových kasárnách.  Tyto houfnice měly dřevěná kola s železnými obručemi a třímetrové tělo na délku zakryté plachtou s výškou jeden a půl metru. Několik dělostřeleckých tahačů bylo pozorováno  listopadu v rohu kasáren. Jiné tahače byly pozorovány 9. listopadu na cestě z města. Žižkovy kasárny jsou umístěny v jihovýchodní části města.

3. Staré domy v severovýchodní části bývalého Masarykova náměstí jsou obsazeny pěchotou. Obsazené domy jsou patří mezi nejstarší ve městě a proměnily se na kasárna. Vojáci údajně do kasáren přišli z Brna. Vojsko také obsadilo areál pro mentálně postižené na okraji města, kde dříve byly kasárna německé policie.

4. Vojenská nemocnice je umístěna na severovýchodě města v sousedství železniční stanice. V listopadu byl objekt hlídán strážemi.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna