Horácká Slavia vypnula diskusní forum na klubovém webu

Horácká Slavia TřebíčHokejový klub Horácká Slavia Třebíč vypnul diskusní fórum fanoušků na klubovém webu. “ Na základě probíhajícího soudního sporu u Evropského soudu pro lidská práva ve Štarsburku bylo rozhodnuto o vypnutí diskusního fóra. V uváděném soudním sporu jde o žalobu na ochranu osobnosti na základě příspěvku na jednom z mnoha diskusních fór, kde je žalován a volán k zodpovědnosti za onen příspěvek právě provozovatel onoho fóra,“ stojí ve vysvětlení na webu Horácké Slavie Třebíč.

Spor ve Štrasburku má svůj původ v Estonsku. Místní internetový provider publikuje více než 300 článků denně, za urážlivé komentáře čtenářů byl odsouzen k pokutě asi 32 tisíc eur. Rozsudek je významný i tím, že Estonsko je ve světě známé jako země vysoké úrovně svobody projevu. Estonsko získalo vysokou mezinárodní reputaci pro svým vztahem k internet a postojům k svobodě tisku.

Dne 10. října 2o13 vůbec poprvé rozhodl Evropský soud pro lidská práva o tom, zda internetový zpravodajský portál může být odpovědný za útočné komentáře přidané svými čtenáři. Vláda Estonska uložila internetové společnosti oprávněné a přiměřené omezení svobody projevu, proto není porušen článek 10 Evropské úmluvy o ochraně Lidská práva a základní svobody.

Od roku 2006 se zabývají estonské soudy sporem nakolik jsou internetové servery zodpovědné za diskusní příspěvky svých čtenářů, respektive za jakých okolností je musí odstranit, aby se vyhnuly případnému trestnímu stíhání.

Zavedená praxe v České republice považuje internetové odpovědné za obsah diskusních příspěvků a pokud je ani na základě upozornění na jejich urážlivý obsah neodstraní, může je čekat soudní spor.

Kultivace úrovně internetových diskusí se ale obecně nepodaří jedním soudním verdiktem, či jedním novým zákonem. A samozřejmě je otázka, zda se to vůbec kdy povede.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna