Na Vysočině zvítězilo ANO jen v Jihlavě, jinde skončilo mezi poraženými

ANODrtivé vítězství hnutí ANO v komunálních volbách se na Vysočině nekonalo. Hnutí ANO vyhrálo volby jen v krajské metropoli. Volební výsledek tak hnutí ANO ve Žďáru nad Sázavou, Třebíči, Havlíčkově Brodě nebo Pelhřimově přisoudil hnutí ANO pasivní roli čekatele na nabídku od vítěze místních voleb. Bude si moci dovolit jen to, co mu dovolí vítěz voleb. Nebo se pokusit vyřadit vítěze voleb a úspěšnější strany ze sestavování koalic a určování kandidátů na post starosty.

Šance na post starostů a místostarostů ve městech a obcích Vysočiny jsou obecně nižší, než samotné vysočinské hnutí ANO očekávalo. Post místostarosty může hnutí ANO získat ve Žďáru nad Sázavou nebo Třebíči, ovšem i to je méně než samotné hnutí ANO očekávalo. V místní politice na radnicích Vysočiny tak bude hnutí ANO hrát druhé housle, i když má ambice přímo řídit místní politiku.

Výsledek místních voleb pak naznačuje startovní pozici pro krajské volby, které se konají už za dva roky. Hnutí ANO bude mít podobně jako v místních volbách ambici obsadit nejvyšší post krajské politiky. Hejtman Běhounek je ovšem stálou oporou sociální demokracie s neklesající popularitou.

Pro krajskou politiku tak bude muset hnutí ANO vyhodnotit výsledek místních voleb a sestavit nový tým pro krajskou politiku. Krajská politika totiž potřebuje zkušené místní politiky znalé politického řemesla.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna