Případ „Kotrba“: Úvahy ze Švýcarska k situaci v HC DUKLA JIHLAVA

Švýcarský fanclub Dukly Jihlava zaslal svůj pohled na situaci u mládeže Dukly Jihlava, pro kterou se vžilo označení „Případ Kotrba“. Dokument můžete číst v originále zde: Fanclubschweizdeutstch . Překlad následuje.

Úvahy k případu „Kotrba“

Dukla Jihlava odebere a stornuje desetiletému chlapci hráčskou licenci. Takto jsou v českém bulvárním tisku podávány informace. Že se jedná o mládež, která funguje nezávisle na „A“ týmu, to běžnému čtenáři není již zcela zřejmé. Stále platí: lední hokej v Jihlavě = DUKLA. Novináři se na klub slétnou jak supi, nahází špínu na vše možné a šíří negativní reklamu. Někteří soukromí blogeři píší o této události a pomlouvají DUKLU – nepíší o mládeži. To není objektivní.

To nejde, aby se neshody mezi klubem (trenérem) a rodiči přenášely na dítě. Malého Maxe je mi líto. Faktem ale je, že nespokojení rodiče by mohli problém s klubem vyřešit humánní cestou, ale v tomto případě zvolil pan Kotrba drsnější metody. To znamená útok přes veřejnost a informoval média z jeho pohledu o nesrovnalostech v jihlavské mládeži. Špatná cesta.  Řešit konflikty dalšími útoky, to nikdy nefungovalo, jen to vyvolá další agresivitu. Co následuje, je jasné: dvě strany, jako při rozvodu manželů, spolu už najednou nemohou komunikovat a děti jsou uprostřed konfliktu.

Nevím, jestli je takovéto řešení problému v České republice běžné. Pan Kotrba očividně vícekrát volal do lesa, a proto byly tréninky přerušovány. Tady ve Švýcarsku nemožné. Jako zástupce klubu bych mu udělil zákaz vstupu na stadion. 3 měsíce zákaz vstupu a snaha promluvit si. Nezmění-li se skutečnost, pak je odebrání licence malému hokejistovi nevyhnutelným krokem. Bohužel si tento desetiletý chlapec otce vybrat nemohl a teď na to doplácí. To není fér.

Novináři dají přirozeně větší prostor rebelujícím rodičům než klubu. Samozřejmě by se žádný novinář nezjevil v 6:30 ráno u stadionu, kdyby o to požádal klub.

Namísto toho, aby byla značka DUKLA JIHLAVA, které si zde ve Švýcarsku ještě stále velmi váží, co nejlépe ve městě Jihlava umístěna a hledala se spolupráce s politickou scénou a hospodářskými odvětvími a aby se táhlo za jeden provaz, tak se lidé hádají a šíří po částech nepravdy a snaží se organizaci destabilizovat. Ptám se sám sebe, proč mají lidé v sobě tolik závisti, zloby a nespokojenosti a ještě s tím jdou na veřejnost. Trapnější už to být nemůže.

Přejeme Maxovi nadále pěkný čas strávený s hokejem – kdekoliv – a těžce doufáme, že se třeba i ti rodiče jednou vcítí do role trenérů. U nás pracují trenéři mládeže dobrovolně, nejsou za to placeni. Nechávat na sebe takovými rodiči řvát, to nemá nikdo zapotřebí. Obecně nám schází slušné chování. I bulvární žurnalistika zná určitou etiku. Možná ne v České republice?

DUKLE JIHLAVA přejeme po zbytek sezóny jen to nejlepší.

Christoph Habegger, FanClub HC Dukla Jihlava, Švýcarsko

Co číst dál?

Bára Divišová (Střepiny TV-NOVA): Nepřítel (hokejového) státu

Malý hokejista „bez registračky“ je stále s týmem

Dopis Radka Vovsíka trenérům DUKLY JIHLAVA (12.2.2015)

Havlíčkobrodské děti se dostaly do Základny hokejových mistrů

Statutáři SVAKu byli předvoláni Městskou policií. Parkovali u radnice bez ohlášení.

 

 

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna