Rekonstrukce jihlavského zimáku: levné, výkonnostní nebo extraligové parametry?

Rekonstrukce jihlavského zimního stadionu se opět odsouvá, nejnověji mluví politici o začátku rekonstrukce kolem roku 2019 (více zde), opozice žádá urychlení plánů na rekonstrukci (více zde).  Tři čtvrtě miliardy korun má být cena investice města do rekonstrukce zimního stadionu.

Celkocě až 1,35 miliardy

Uvažovaná cena třičtvrtě miliardy korun nemusí být cenou konečnou a definitivní: v politických kruzích Jihlavy se mluví o částce až 1,35 miliardy korun. Navýšení ceny by způsobil záměr vybudovat pod zimním stadionem podzemní parkoviště s kapacitou kolem dvě stě padesáti parkovacích míst.

Extraliga staví levněji

Extraligové kluby modernizují své stadiony podstatně levněji než Jihlava. Zatím posledním příkladem zdařilé rekonstrukce je Chomutov (Chronologie: 2011, Objem: 637 960 000 CZK, Plocha: 9 455 m²).

Werk Arena Třinec

Na ploše čtyř hektarů je kromě standardní ledové plochy, hlediště s kapacitou 5 200 diváků, velmi moderní zázemí pro sportovce, a nezbytné prostory pro divácký servis (bufety, sociální zařízení), obchody, kanceláře, VIP prostory a klubovou restauraci s výhledem na ledovou plochu, zázemí pro média, související provozní a technické zázemí apod. Nedílnou součástí Arény jsou i příjezdové komunikace a parkoviště s kapacitou 580 stání. Celkové náklady 668.943.000,- Kč. Dotace z EU činila 20%, což představuje cca 126 mil. Kč.

Chomutov a Třinec jsou příkladem výstavby hokejových svatostánků bez demolice a výstavby podzemních parkovišť. Karlovy Vary postavili zimní stadion v podobné variantě jako Jihlava za 1,3 miliardy korun.

 

Do hokejových plánů Jihlavy promluví zastupitelé, kteří s péčí řádného hospodáře budou znovu zvažovat investici kolem miliardy korun. Pokud Jihlava obětuje sen o postupu do Extraligy, pak stačí opravit střechu a více se dělat nemusí. Ani větší parkoviště není potřeba. Pro výkonnostní sport to stačí.

.

 

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna