Ústavní soud se zastal muže z Třebíčska v pracovněprávním sporu

Pokud zaměstnavatel nechce, aby jeho pracovník získal smlouvu na dobu neurčitou, musí se bránit u soudu, upozornil Ústavní soud.  Ten v úterý řešil stížnost Lukáše Komárka z Třebíčska, kterému firma odmítala dát smlouvu na dobu neurčitou, naopak mu ji neustále prodlužovala vždy jen o několik měsíců. Ústavní soud se zastal ve zcela precedenčním rozhodnutí zaměstnance z Vysočiny ve sporu ohledně neustálého prodlužování pracovního poměru na dobu určitou.

Nakonec Komárkovi znemožnili chodit do práce. Ústavní soud se Komárka de facto zastal a upozornil, že muž je stále zaměstnancem firmy. Přesto Komárkovu stížnost soud zamítl – podle něj se totiž neměl bránit Komárek, ale naopak firma, která ho zaměstnávala.

Lukáš Komárek pracoval od roku 2009 ve firmě z Třebíčska vyrábějící vzduchové filtry. Ta mu více než dva roky prodlužovala smlouvu na dobu určitou, vždy o několik měsíců. Když se Komárek obrátil na firmu, že by podle zákoníku práce chtěl změnit poměr na dobu neurčitou, situace se vyhrotila. Nakonec firma Komárkovi znemožnila chodit do práce.

Následovaly čtyři roky soudních sporů. Okresní soud v Třebíčí rozhodl ve prospěch zaměstnance, Krajský soud v Brně a Nejvyšší soud naopak ve prospěch zaměstnavatele. Po celou tuto dobu vedení soudních sporů měl Komárek problém najít si práci. Z právního hlediska totiž nebylo jasné, zda je stále zaměstnancem firmy, nebo ne. I když v úterý Ústavní soud Komárkovi jeho stížnost zamítl, odůvodnění mu dalo za pravdu a rozseklo patovou situaci.

„Sice dnes Ústavní soud vyslovil zamítavý výsledek nálezu, ale odůvodnění je ve prospěch stěžovatele. Soud v podstatě řekl, že stěžovatel za dané situace vůbec nebyl povinen podávat příslušný návrh soudu, a pokud tak neučinil zaměstnavatel, trval jeho pracovní poměr i nadále a překlopil se na poměr na dobu neurčitou,“ vysvětlil soudce zpravodaj Vojtěch Šimíček.

„Konečně to po čtyřech letech nejistoty znamená, že jsem zaměstnaný a budu snad žít normálním životem. Oslovím svého zaměstnavatele a rád bych nastoupil znovu do práce,“ reagoval na nález soudu Komárek.

„Osobně doufám, že nezůstane pouze u předvánočního přání mého klienta a zaměstnavatel bude respektovat nález Ústavního soudu a umožní klientovi nástup do zaměstnání. V opačném případě budeme s klientem nuceni podniknout další právní kroky,“ uvedl právní zástupce pana Komárka Mgr. et Bc. Luboš Kliment.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů