(VIDEO) Mezi Jihlavou a Krajem Vysočina začíná spor o jihovýchodní obchvat

V polovině ledna začne jednání mezi Radou kraje Vysočina a Radou města Jihlava o politické spolupráci. Radní kraje Vysočina a radní města Jihlavy budou jednat například o dalším osudu jihovýchodního obchvatu krajského města.

Jihovýchodní obchvat je plánován jako přeložka komunikace II/602 Pelhřimov-Velké Meziříčí-Velká Bíteš-Brno („stará brněnská“) s cílem odvést tranzitní dopravu mimo území města.

K variantě vyznačené modrou barvou jsou výhrady zejména z hlediska životního prostředí, významnému přiblížení zastavěnému území obce Rančířov a tím i vedení trasy po katastru této obce. Rovněž finanční náklady, včetně složitých mostních objektů jsou dalším negativem této varianty .

Pro realizaci jihovýchodního obchvatu Kraj Vysočina potřebuje součinnost města Jihlavy: současná komunikace II/602 vede krajským městem kolem jihlavských hradeb, v případě výstavby jihovýchodního obchvatu by se z krajské silnice na území města stala místní komunikace.

Jenže o něčem podobném nechce současná koalice ani slyšet.

Bez politické dohody o přechodu údržby současné II/602 na území města Jihlavy „pod Jihlavu“ je další plánování jihovýchodního obchvatu Jihlavy jako přeložky silnice II/602 težko řešitelné. Nemohou totiž současně existovat dvě totožné komunikace II/602 ve staré podobě průtahu městem Jihlavou kolem městských hradeb a současně v podobě jihovýchodního obchvatu kolem města.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna