(VIDEO) Okříšky vyvěsily vlajku Kurdistánu, ministr Petříček (ČSSD) má neutrální postoj

Městys Okříšky nedaleko Třebíče vyvěsil po tibetské vlajce i vlajku Kurdistánu, neexistujícího blízkovýchodního státu. Oblast Kurdistánu se rozkládá na území pěti států: Turecka, Arménie, Sýrie, Íránu a Iráku.
Dohromady zaujímá region Kurdistán rozlohu odpovídající zhruba Švédsku a obývá ho necelých čtyřicet milionů lidí. 
Kurdové se, nikoliv bez důvodu, označují za největší národ bez vlastního státu. Vznik samostatného Kurdistánu by tak pravděpodobně mohl způsobit další politickou nestabilitu v oblasti.

Celý svět ale se sympatiemi sleduje boj kurdských milic s Islámským státem. Do oblasti tak stačí posílat zbraně pro kurdské milice, není potřeba vysílat vojáky.

“ Rada městyse se rozhodla podpořit více než stoleté úsilí kurdského národa o nezávislost, která mu byla přislíbená po první světové válce sévreskou mírovou smlouvou. Ta ale nebyla naplněná a Kurdové dnes žijí na území několika států, v některých dosáhli alespoň autonomie, v jiných jsou ale tvrdě utlačováni a musí za svá práva bojovat se zbraní v ruce,“ stojí v prohlášení na webu městyse Okříšky.

Boj za vytvoření samostatného kurdského státu je politickým cílem Strany kurdských pracujících.Její činnost není omezena jen na země Blízkého východu, funguje i v evropských zemích. V Turecku je PKK zakázaná, USA ji od roku 1997 považují za teroristickou organizaci.

Starosta městyse Okříšky Zdeněk Ryšavý (ČSSD) vyvěšuje kurdskou vlajku

Podle ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka jsou Okříšky snad jedinou obcí v Česku, které vyvěsily kurdskou vlajku. K vyvěšení kurdské vlajky zaujímá ministr Petříček neutrální stanovisko.

Reakce politiků Vysočiny na vyvěšení kurdské vlajky

„Vyvěšování tibetské vlajky se stalo symbolem na ochranu utlačovaných národů. Pokud někdo vidí tento symbol ve vyvěšení jiné vlajky, nijak mě to nepobuřuje. Zřejmě je to způsob, jak vyjádřit své smýšlení či jiný vzkaz veřejnosti. Zajímavý by pro mě byl tedy  především právě ten předávaný vzkaz, který tímto počinem radnice komunikovala.“ Eva Decroix (ODS)

“ Upřímně se sama necítím být expertem na kurdskou problematiku, která je ostatně dost komplikovaná. Chápu touhu po vlastním státě a uznávám snahy k němu vedoucí. Osobně nejsem proti vyvěšování kurdských vlajek, nechala bych ale každou radnici, ať se po informované debatě rozhodne sama – jak se ostatně mnohde děje. Svatava Matušková (TOP09)

“ Podporuji vyvěšování české vlajky a vlajky EU“ europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL)

„Nevadí mi, pokud se radnice rozhodne vyvěsit jakoukoliv vlajku na podporu lidských práv a svobod. Je třeba říct, že je to rozhodnutí obce a věřím tomu, že si její zastupitelé uvědomují význam takové podpory a mají dobře vydiskutované, proč vlajku vyvěsit.“ poslanec Jan Pošvář (Piráti)

„Nevidím na tom nic špatného. Jedná se o symbolickou podporu a je na každém starostovi (zastupitelstvu) zda vlajku vyvěsí. Obě dvě vlajky (oblasti) jsou menšinové oblasti na daném území a i takováto forma podpory je dobrá. Upozorňuje na to, že se něco děje.“ Aleš Urban (ČSSD)

Vyjádření průběžně doplňujeme.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna