VÍME PRVNÍ: Start nového systému veřejné dopravy Vysočiny se odkládá na rok 2020, problémy dělá Pelhřimov

Spuštění projektu Veřejná doprava Vysočiny (VDV) se odkládá na rok 2020 a později. Bude záležet na průběhu veřejné soutěže s více než dvěma desítkami dopravců. Pokud se některý dopravce rozhodne podat odvolání proti výsledku k Úřadu na ochranu hospodářské soutěže, mohou nastat další průtahy. Obecně se dají čekat právoplatné výsledky v horizontu devíti měsíců až několik let.

vdv

Označení autobusových zastávek systému VDV

Podle původních záměrů měl být projekt VDV nákladově neutrální. Ukazuje se, že celý systém bude nákladově náročnější, protože se zvedly dopravní výkony a původní zadání je nereálné. „Zadání by splnit šlo, ale frekvence dopravy by neodpovídala požadavkům dopravního systému a došlo by ke snížení dopravní obslužnosti,“ uvedl radní Hyliš.

Jako první by se do nového dopravního systému mohlo zapojit krajské město Jihlava. Podle informací Občasníku se již uskutečnila koordinační schůzka představitelů krajského města Jihlavy a Kraje Vysočina. Jihlava by měla kraji Vysočina uhradit paušální poplatek ve výši sedmdesáti korun za obyvatele.

„Návrh kraje Vysočina je pro nás akceptovatelný, bude o tom rozhodovat městské zastupitelstvo v září,“ uvedl náměstek pro dopravu Vratislav Výborný (ČSSD).

Po Jihlavě by měla přijít na řadu další města Vysočiny: Třebíč, Havlíčkův Brod, Žďár nad Sázavou. Tady se očekává příznivé přijetí a projednání v městském zastupitelstvu. Lze očekávat kladné vyjádření jednotlivých měst.

Proti úhradě úhradě sedmdesáti korunového paušálního poplatku je naopak současná politická reprezentace Pelhřimova, kde vstup do systému Veřejné dopravy Vysočiny bude schvalovat zřejmě až nové zastupitelstvo. Řadovým zastupitelem Pelhřimova je hejman Jiří Běhounek (ČSSD), starostou města je František Kučera (ČSSD). V současném zastupitelstvu je ovšem sedmdesáti korunový krajský poplatek neprůchodný.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna