Vít Kaňkovský (KDU-ČSL): Očkovat děti bez souhlasu rodičů nebude možné

Zákon o ochraně veřejného zdraví projednávaný v Poslanecké sněmovně se dotkne každého obyvatele České republiky. Diskuse o povinném očkování dětí nařízené novým zákonem je citlivé téma, které vzhledem k tomu, že se dotýká našich dětí, vyvolává i řadu emocí.

„Hovořil jsem s rodiči i některými lékaři, kteří na možné sporné výklady a rizika novely upozornili a právníci tyto pochybnosti potvrdili. Proto jsem podal pozměňovací návrh a mohu rodiče ujistit, že nebude možné očkovat děti bez souhlasu jejich rodičů, jak původně zněl jeden z výkladů novely,“ prohlásil poslanec Vít Kaňkovský, místopředseda Výboru pro zdravotnictví.

Řešení má podle vysočinského poslance Víta Kaňkovského také požadavek na posudek o zdravotní způsobilosti dítěte při jeho účasti na letním táboře nebo škole v přírodě.

„Zařizovat před každým odjezdem na tábor nebo školu v přírodě posudek o zdravotní způsobilosti dítěte je pro rodiče obtěžující. Nicméně – nutnost toto potvrzení zůstane, ale rodiče jej obdrží při pravidelné preventivní prohlídce dítěte s platností na dva roky. Tím rodičům odpadne nadbytečná návštěva praktického lékaře, ovšem se zachováním důležitých zdravotních informací,“ dodal Kaňkovský.

Rodič by  získal potřebné potvrzení v rámci této preventivní prohlídky, platnost by byla právě ony zmíněné dva roky. Rodičům by tím odpadla návštěva pediatra se svým dítětem navíc, zdravotnická zařízení by naopak stále v případě potřeby dostaly potřebné údaje.

Toto opatření by mělo být Ministerstvem zdravotnictví uvedeno do praxe během několika měsíců úpravou prováděcí vyhlášky.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna