Vize veřejné dopravy kraje Vysočina (2017-2021): Prioritní autobusové linky na Žďársku

Vzhledem k umístění železniční stanice Bystřice nad Pernštejnem (a dalších zastávek na trati č. 251), vysoké poptávce cestujících a nedostatečné kapacitě dráhy Kraj Vysočina bude usilovat o vytvoření páteřní autobusové linky Bystřice nad Pernštejnem – Nové Město na Moravě – Žďár nad Sázavou – Bohdalov – Jihlava. Tato linka (společně s plánovanou linkou Bystřice nad Pernštejnem – Nedvědice – Tišnov) bude v celou hodinu (X:00) vytvářet uzel Bystřice nad Pernštejnem, do něhož budou směrovány místní autobusové linky z východní části okresu Žďár nad Sázavou. V úseku Bystřice n. P. – Žďár n. S. bude tato linka provozována v intervalu 60/30 minut (přepravní sedlo/špička v pracovní dny). Zatímco vlaky na trati 251 budou vytvářet uzel s linkovou dopravou v Novém Městě na Moravě (X:00) a budou směrovány do uzlu Žďár nad Sázavou (X:30), jízdní řád páteřní autobusové linky je bude vhodně časově prokládat. Doplňující autobusová linka v západní větvi Nové Město n. M. – Žďár n. S. přes Slavkovice zůstane zachována.

autobusVe střednědobém výhledu Kraj Vysočina počítá s vytvořením páteřní linky Bystřice nad Pernštejnem – Nové Město na Moravě – Žďár nad Sázavou – Bohdalov – Jihlava, která bude doplněna významnou linkou Žďár nad Sázavou – Polná – Jihlava. Obě ve směru do Jihlavy budou trasovány z uzlu Žďár nad Sázavou, rychlejší linka přes Bohdalov cca v S:40, linka přes Polnou v L:40, v době přepravní špičky budou obě provozovány každou hodinu.

Ve střednědobém horizontu Kraj Vysočina bude rozvíjet následující linky:

– Nové Město na Moravě (X:00) – Jimramov.

V případě, že se s Pardubickým krajem podaří úspěšně projednat pokračování linky přes hranice krajů, bylo by velmi prospěšné, kdyby linka byla trasována do Poličky.

– Nové Město na Moravě (X:00) – Sněžné – Svratka.

Obě linky z Nového Města na Moravě procházejí turisticky atraktivní oblastí Žďárských vrchů a budou mít zajištěny železniční přípoje v Novém Městě.

– Žďár nad Sázavou (S:30) – Bohdalec – Bobrová – Moravec – KĜižanov – Velká Bíteš

(ve Velké Bíteši ve směrové vazbě do Brna s linkou Jihlava – Velké MeziĜíčí – Brno po D1);

– Žďár nad Sázavou (X:30) – Herálec – Svratka; – Žďár nad Sázavou (L:45, směrová vazba od rychlíků z Brna)

– Škrdlovice – Vojnův Městec – Krucemburk – Ždírec nad Doubravou (S:25, směrová vazba do Pardubic) – Chotěboř.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna