Vize veřejné dopravy kraje Vysočina (2017-2021): Trať č. 227 Kostelec u Jihlavy-Slavonice

Ačkoli tato regionální trať vede v ose velmi silných přepravních vztahů Jihlava – Třešť, Jihlava – Telč, Třešť – Telč, Telč – Dačice a jednotlivé zastávky jsou na ni umístěny příhodně v centrech obcí, její profilové zatížení se pohybuje pouze kolem 200 – 400 cestujících v pracovní den.

To je způsobeno několika faktory:vlak železnice

– nízká traťová rychlost;

– úvrať v železniční stanici Kostelec u Jihlavy;

– nutnost přestupu v Kostelci u Jihlavy, často s velmi dlouhými přestupními dobami.

Stávající koncept jízdního řádu na rozhodující přepravní směr zcela rezignuje (potřebuje-li cestující z Telče na osmou ranní hodinu do Jihlavy, musí nastoupit do vlaku, který odjíždí již v 5:16). Veškerou rozhodující přepravní práci (ve veřejné dopravě) tedy odvádí linková autobusová doprava, jejíž profilové zatížení se pohybuje cca 1 400 – 1 500 cestujících. Je zajímavé, že nejlepších přepravních výsledků dráha dosahuje ve své střední části z Telče do Dačic. To je způsobeno již mnohem řidší nabídkou spojů veřejné linkové dopravy v tomto mezikrajském úseku. Dráha se tedy soustředí na plnění místních úkolů v zajištění dojížďky do Dačic, Telče a Třeště. V Kostelci u Jihlavy jsou pak sledovány přípoje do obou směrů, do Horní Cerekve (a jižních Čech) a Jihlavy, často za již zmíněnou cenu delšího přestupu v potencionálně slibnějším směru do krajského města. I přesto (nebo právě proto) lze říci, že přepravní výsledky linky jsou z krátkodobého hlediska poměrně uspokojivé, dlouhodobě však neudržitelné.

Na trati je v úseku Kostelec u Jihlavy – Telč objednáváno 11 párů vlaků v pracovní dny, 6 v sobotu a 7 v neděli, zatímco v úseku Telč – Dačice 12/6/5,5 páru vlaků v pracovní dny/sobotu/neděli. Ačkoli součástí dopravní obslužnosti Kraje Vysočina je také úsek od hranic s Jihočeským krajem až do Slavonic, rozsah dopravy v této části tratě je v kompetenci Jihočeského kraje. Důvodem zahrnutí celé tratě do objednávky Kraje Vysočina je možnost zajištění vozby na celé trati (která prochází hranicí statistických jednotek NUTS 2, jež je tvořena hranicí obou krajů) motorovými vozy řady 841 pořízenými s podporou Evropské unie prostřednictvím operačního programu ROP JV. Dopravní výkony, které Kraj Vysočina zajišťuje na území Jihočeského kraje, jsou našimi jihočeskými partnery vyrovnávány zejména na trati č. 224. Toto řešení vyrovnávkou dopravních výkonů (anebo obdobným vypořádáním) se jeví jako praktické také v souvislosti s problematikou soutěží mezikrajských linek, a proto Kraj Vysočina předpokládá, že zůstane zachováno i do budoucna.

Střednědobý výhled 2019 – 2021

Kraj Vysočina bude usilovat o zavedení nové linky spěšných vlaků Havlíčkův Brod – Jihlava – Kostelec u Jihlavy – Slavonice. Konstrukce linky bude vycházet z centrálního uzlu Havlíčkův Brod (S:00), z něhož vyplývají systémová křižování v Jihlavě městě (X:30), Třešti (L:00), Telči (X:30) a v Dačicích (S:00). Ačkoli tyto vlaky pojedou z Havlíčkova Brodu jako Sp (zastaví jen v Jihlavě a Jihlavě městě, další zastavení z technologických důvodů nejsou možná), z Kostelce u Jihlavy již budou obsluhovat všechny stanice i zastávky. Navrhovaný rozsah provozu je ve dvouhodinovém taktovém intervalu po dobu přepravních sedel a každých 60 minut v období přepravních špiček. Na linku budou nasazovány motorové vozy ř. 841, v úseku Havlíčkův Brod – Telč ve dvojici. Z důvodu očekávaného růstu frekvence cestujících se Kraj Vysočina bude snažit o náhradu těchto vozidel většími motorovými jednotkami o standardní velikosti 120 míst k sezení. I tak lze předpokládat, že v období přepravních špiček je bude nutné provozovat ve dvojici, a to v úseku Havlíčkův Brod – Telč. Motorové vozy ř. 841 (s kapacitou pouhých 70 míst k sezení) by pak byly přesunuty na jiné výkony v kraji.

Požadavky na rozvoj železniční infrastruktury

Kraj Vysočina tuto trať považuje za velmi perspektivní a snaží se o její rozvoj. Od počátku platnosti jízdního řádu 2013/2014 jsou na tuto trať nasazovány moderní motorové vozy ř. 841 ČD Regiospider. V souvislosti s připravovanou optimalizací  dopravní obslužnosti Kraj Vysočina představí na trati nový provozní koncept. Ačkoli výše popsaný provozní koncept na trati zkrátí spojení Telč – Jihlava město na 54, resp. 57 minut, není to pro dosažení konkurenceschopnosti drážní dopravy v této relaci postačující. Kraj Vysočina proto velmi podporuje provedení revitalizace tratě Kostelec u Jihlavy – Slavonice s cílem dosažení cestovní doby Jihlava město – Telč nejvýše 45 minut, včetně zřízení výhybny Slaviboř, která umožní přesunutí systémového křižování v X:30 z Telče. V delší časové perspektivě Kraj Vysočina trvá na výstavbě tzv. „Kostelecké spojky“ s cílem vytvoření konkurenceschopné nabídky drážní dopravy také v téměř příměstské relaci Třešť – Jihlava.

Vize tvorby jízdních řádů najdete přímo zde, vize budoucnost úzkokolejky Obrataň-Jindřichův Hradec je přímo zde. Budoucnost Posázavského Pacifiku přímo zde, hlavní trať do Prahy přímo zde. Trať Havlíčkův Brod-Jihlava-Počátky-Žirovnice přímo zde, trať Obrataň-Pelhřimov-Horní Cerekev je přímo zde, trať Brno-Jihlava je přímo zde , trať Okříšky-Znojmo přímo zde, trať Havlíčkův Brod-Žďár n.S.-Křižanov-Brno je přímo zde . Trať Žďár n.S-N. Město n. M.-Brno je přímo zde-trať Křižanov-V. Meziříčí-Studenec přímo zde ,  trať Havlíčkův Brod-Pardubice přímo zde, Havlíčkův Brod-Humpolec přímo zde.

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů