Vize veřejné dopravy kraje Vysočina (2017-2021): úzkokolejku více zapojit turisticky

Kraj Vysočina má k dispozici dokument o významu jednotlivých železničních tratí pro veřejnou dopravu. Zvláštní pozici má jindřichohradecká úzkokolejka. Na této úzkokolejné dráze o rozchodu 760 mm Kraj Vysočina objednává v úseku Kamenice nad Lipou – Černovice u Tábora – Obrataň 9 párů vlaků v pracovní dny a 5 párů vlaků v sobotu i v neděli.

img_20161029_100610

 

Ačkoli je přepravní zatížení vzhledem k charakteru osídlení a trasování dráhy do Obrataně nízké, je kvůli turistickému potenciálu území, a zejména samotné dráhy vhodné uvažovat o zachování celoročního provozu, ve kterém se může společně s autobusovou dopravou podílet na přepravní práci v úseku Kamenice nad Lipou – Jindřichův Hradec (který je však v kompetenci Jihočeského kraje), a sama pak zejména v úseku Černovice – Kamenice nad Lipou (ve kterém tak není třeba vést přímou autobusovou linku). Severní část tratě z Černovic je postižena svým trasováním do Obrataně k trati č. 224, ve významnějších přepravních směrech (do Tábora i Pelhřimova) se tak jedná o cestu oklikou a s přestupem, spojení s Pacovem je navíc ovlivněno umístěním nádraží v Pacově, dosti vzdáleném od středu města.

Kraj Vysočina bude sledovat zapojení úzkokolejky do plánovaného uzlu v lichou celou hodinu v Jindřichově Hradci, nově vázaném rychlíky dálkové linky R11 Brno – Jihlava – České Budějovice a Plzeň. V Obratani pak budou sledovány vazby na osobní vlaky směřující do uzlu v celou lichou hodinu v Táboře (s přípoji do Prahy).

Ačkoli následkem bude lámání (ukončování) většiny vlaků v Černovicích, případně v Kamenici nad Lipou dle převažujícího směru přepravní poptávky, dle názoru Kraje Vysočina se jedná o vhodné řešení při omezeních, která jsou dána stávajícími technickými parametry úzkokolejky.

Z hlediska rozvoje infrastruktury se jeví alespoň jako velmi vhodné zlepšení možností křižování v dopravně Včelnička. Dále lze doporučit ve spolupráci s místními samosprávami větší zapojení úzkokolejné dráhy do programů cestovního ruchu v oblasti, včetně letních jízd parních vlaků (obdobně úspěšně jako je tomu na trati Kostelec-Slavonice při akci Parní léto v Telči) a zachování, resp. posilování, historické podoby dráhy. To vše se však nalézá mimo pole dopravní obslužnosti a zájem tohoto dopravního plánu.

V případě zastavení provozu drážní dopravy na trati 227 je možné situaci řešit veřejnou linkovou dopravou, která plnohodnotně zajistí dopravní obslužnost předmětného území.

Vize tvorby jízdních řádů najdete přímo zde, vize hlavní trati z Vysočiny do Prahy je přímo zde. Budoucnost Posázavského Pacifiku přímo zde. Trať Kostelec u Jihlavy-Slavonice přímo zde, trať Havlíčkův Brod-Jihlava-Počátky-Žirovnice je přímo zde, trať Obrataň-Pelhřimov-Horní Cerekev je přímo zde, trať Brno-Jihlava je přímo zde, trať Okříšky-Znojmo je přímo zde, trať Havlíčkův Brod-Žďár n.S.-Křižanov-Brno je přímo zde . Trať Žďár n.S-N. Město n. M.-Brno je přímo zde-trať Křižanov-V. Meziříčí-Studenec přímo zde ,  trať Havlíčkův Brod-Pardubice přímo zde, Havlíčkův Brod-Humpolec přímo zde.

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů