Vize veřejné dopravy kraje Vysočina (2017-2021): Trať č. 230 Kolín-Havlíčkův Brod

vlak železniceNa trati 230 je provozována rychlíková linka R9 Brno – Havlíčkův Brod – Praha, jejímž objednatelem je Ministerstvo dopravy ČR. Kromě základních cílů spočívajících v zajištění dopravní obslužnosti státu vlaky dálkové dopravy tato linka plní také roli rychlé regionální dopravy v ose Kolín – Kutná Hora – Čáslav – Golčův Jeníkov – Světlá nad Sázavou – Havlíčkův Brod.

Výchozím konstrukčním bodem této linky je uzel Havlíčkův Brod v celou sudou hodinu (S:00). Linka je provozována v základním dvouhodinovém taktu s doplněním na hodinový interval ve směru dálkové přepravní špičky, tedy ráno ve směru Praha a zpět v odpoledních a večerních hodinách. Regionální doprava na trati 230 je zajišťována osobními vlaky Kolín – Čáslav – Světlá nad Sázavou – Havlíčkův Brod. V úseku Čáslav – Světlá nad Sázavou se jedná o 12 párů osobních vlaků v pracovní dny a 7 párů vlaků o sobotách a nedělích. Do úseku Světlá nad Sázavou – Havlíčkův Brod vstupuje 11 párů vlaků této linky v pracovní dny a 6 párů vlaků o sobotách a nedělích. Nabídka v úseku Světlá nad Sázavou – Havlíčkův Brod je dále doplněna osobními vlaky přecházejícími z tratě č. 212, tzv. Posázavského Pacifiku, a to v rozsahu 3 párů vlaků v pracovní dny, 2 párů v sobotu a 2,5 páru v neděli. Vlaky regionální dopravy dosahují v úseku Golčův Jeníkov – Světlá nad Sázavou přepravních intenzit v pracovní dny 600 cestujících na profilu. V úseku Světlá nad Sázavou – Havlíčkův Brod je pak profilové zatížení ř00 cestujících v pracovní den.

Jízdní řád osobních vlaků na trati 230 není konstruován dle zásad taktového grafikonu,  protože při technologických omezeních sleduje několik mnohdy navzájem se vylučujících cílů:

– dosažení vhodných dojezdových časů do Světlé nad Sázavou a Havlíčkova Brodu při současném dosažení požadovaných dojezdových časů do sídel ve Středočeském kraji,

– dosažení přípojových vazeb, zejména v Havlíčkově Brodě a v Kolíně,

– proložení nabídky dálkové linky R9 na hodinový interval v době přepravního sedla, kdy je linka R9 provozována jen ve dvouhodinovém intervalu.

Typický osobní vlak na trati 230 se skládá ze soupravy lok. ř. 362 a vozů BDsee a patrového Bdmteeo. Jedná se o soupravy s kapacitou 166 míst k sezení. Os 5909 je v pátek třeba posilovat o další vůz Bdmteeo, a to z přepravních důvodů na středočeské straně. Ačkoli se jedná o multifunkční a nízkopodlažní soupravy, jde o vozbu značně morálně zastaralou, a to i přes provedenou renovaci patrových vozů. Do provozu dále zasahují motorové vozy ř. 810 a jednotky ř. 814 Regionova.

Střednědobý výhled 2019 – 2021

Hlavní trať č. 230 vede z Havlíčkova Brodu do Světlé nad Sázavou, odkud se stáčí na sever ke Kolínu, což vyhovuje potřebám dálkové dopravy. Hlavní přepravní vztahy v regionální dopravě se však v předmětném území nacházejí v relacích Ledeč nad Sázavou – Světlá nad Sázavou – Havlíčkův Brod. Kraj Vysočina proto bude usilovat o zavedení linky Os Havlíčkův Brod – Světlá nad Sázavou (S:00) – Ledeč nad Sázavou. Střední úsek tratě 230 bude obsluhován ve spolupráci se Středočeským krajem linkou osobních vlaků Světlá nad Sázavou (v poloze odj. cca S:15 s přestupem od R9 ze směru Havlíčkův Brod) – Čáslav (X:00) – Kutná Hora – Kolín (X:30) – Poděbrady – Nymburk – Praha. Podmínkou zavedení této linky je možnost její vozby moderními elektrickými dvojsystémovými jednotkami.

V případě, že se v předmětném období tento společný záměr obou krajů nepodaří zrealizovat, Kraj Vysočina trvá na zajištění této linky alespoň ve vozebním rameni Světlá nad Sázavou – Kolín. Tato nabídka bude doplněna osobními vlaky Středočeský kraj – Golčův Jeníkov – Světlá nad Sázavou – Havlíčkův Brod v časových polohách, ve kterých chybí nabídka R9, tedy na 5., 6., 7. hodinu do Havlíčkova Brodu a v 15. a 22. hodinu zpět, a to s částečným využitím náležitostí z dálkové dopravy.

Požadavky na rozvoj železniční infrastruktury

Pro Kraj Vysočina je zásadní vytvoření ostrého uzlu v Havlíčkově Brodě rychlíkovou linkou R9 v poloze příj. 59./odj. 01. minutu, případně v 58./02. minutu. Důvodem je možnost vytvoření těsných pĜípojových vazeb s tratí 225 (Kostelec-Slavonice). Kraj Vysočina dále podporuje investice do trati 230 mající za cíl zvýšení traťové rychlosti a možnost využití rychlostního profilu V130/150 regionální dopravou, a zejména dálkovou linkou R9, a to z přepravních důvodů, zejména v podobě zkrácení cestovní doby Havlíčkův Brod – Praha.

Kraj Vysočina dále podporuje provedení plné peronizace železničních stanic Světlá nad Sázavou, Leština u Světlé a Okrouhlice.

Vize tvorby jízdních řádů najdete přímo zde, vize budoucnost úzkokolejky Obrataň-Jindřichův Hradec je přímo zde. Budoucnost Posázavského Pacifiku přímo zde, trať Havlíčkův Brod-Jihlava-Horní Cerekev-Počátky-Žirovnice přímo zde, trať Kostelec u Jihlavy-Slavonice přímo zde, trať Obrataň-Horní Cerekev je přímo zde, trať Brno-Jihlava je přímo zde , trať Havlíčkův Brod-Žďár n.S.-Křižanov-Brno je přímo zde. Trať Žďár n.S-N. Město n. M.-Brno je přímo zde-trať Křižanov-V. Meziříčí-Studenec přímo zde ,  trať Havlíčkův Brod-Pardubice přímo zde, Havlíčkův Brod-Humpolec přímo zde.

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna