Vize veřejné dopravy kraje Vysočina (2017-2021): Trať č. 250 H.Brod–Žďár n. S.–Křižanov-Brno

vlak železniceZ hlediska regionální dopravy lze trať rozdělit do dvou přepravních úseků:

– Havlíčkův Brod – Žďár nad Sázavou;

– Žďár nad Sázavou – Brno.

V prvním úseku je provozováno 12 párů osobních vlaků v pracovní dny, 7 v sobotu a 6 v neděli. Jeho přepravní zatížení prostřednictvím osobních vlaků činí 500 – 600 cestujících na profilu v pracovní dny. Této poměrně uspokojivé hodnoty je dosahováno tím, že tyto osobní vlaky jsou koncipovány jako přípojné k pražským rychlíkům, které začínají či končí v Havlíčkově Brodě, a v úseku Žďár nad Sázavou – Havlíčkův Brod tak osobní vlaky nahrazují rychlíky. Obraty cestujících v nácestných stanicích a zastávkách jsou s výjimkou Přibyslavi velmi nízké. To je způsobeno dlouhými docházkovými vzdálenostmi z obcí k zastávkám na trati. Frekvence cestujících je tak sycena Žďárem nad Sázavou, Přibyslaví a Havlíčkovým Brodem. Osobní vlaky na této trati nabývají podob motorových vozů ř. 810 a 841, nebo klasické soupravy s lokomotivou Ĝ. 242/362 a vozů Bdmteeo a BDsee. V druhém úseku ze Žďáru nad Sázavou ke hranici kraje u Vlkova u Tišnova jsou provozovány osobní vlaky ze Žďáru nad Sázavou do Brna, které jsou součástí linky S3 IDS JMK. Nabídka těchto vlaků je zajištěna v pravidelném dvouhodinovém taktovém intervalu, základním kamenem konstrukce jízdního řádu je uzel Křižanov v celou lichou hodinu (L:00).11 V době přepravních špiček je linka posílena na hodinový interval do Křižanova či do Žďáru nad Sázavou (ve směru od Brna). Na trať vstupují také cca dva páry vlaků z přípojné tratě č. 252, prostřednictvím nichž jsou stahovány motorové vozy z Velkého Meziříčí do svého domovského depa v Havlíčkově Brodě. Přepravní zatížení na většině profilu dosahuje 600 – 800 cestujících v osobních vlacích v průběhu 24 hodin průměrného pracovního dne.

Střednědobý výhled 2019 – 2021

Ačkoliv to nebylo v předchozích dvo odstavcích explicitně zmíněno, na trati jsou provozovány rychlíky linky R9 Praha – Havlíčkův Brod – Brno, jejichž objednatelem je Ministerstvo dopravy ČR. Z důvodu těsných přípojových vazeb v Havlíčkově Brodě je pro Kraj Vysočina zásadní, aby R9 vytvářela tento uzel ostře s příjezdy v 59. a odjezdy v 01. minutu, nejlépe s příj. 58./odj. 02. minutu (s pobytem v Havlíčkově Brodě 4 minuty). Ze Žďáru nad Sázavou, vzhledem ke směrové vazbě Nové Město na Moravě – Brno (obrat motorové jednotky v S:00 v Novém Městě na Moravě + jízdní doba Nové Město na Moravě – Žďár nad Sázavou + přestupní doba ve Žďáru nad Sázavou), mohou rychlíky ve směru na Brno odjíždět nejdříve v cca S:27.12 Naopak v následujícím úseku ze Žďáru nad Sázavou do Brna je v zájmu Kraje Vysočina, aby rychlíky plně využily nových technických parametrů dráhy, která v poslední době prochází rozsáhlou rekonstrukcí, a dosáhly Tišnova již v celou lichou hodinu. Tím v následujícím úseku do Brna dosáhnou bezkolizní polohy s intervalovou dopravou IDS JMK a cestu Žďár nad Sázavou – Brno hl. n. urazí nejvýše za 60 minut. V zájmu Kraje Vysočina je také prodloužení pražských rychlíků začínajících a končících v Havlíčkově Brodě až do Žďáru nad Sázavou, a to se současným vytvořením společné nabídky rychlíků objednávaných Ministerstvem dopravy ČR a osobních vlaků objednávaných Krajem Vysočina v relaci Žďár nad Sázavou – Havlíčkův Brod. Na trati Žďár nad Sázavou – Brno bude dále rozvíjen stávající koncept osobních vlaků s těsnou přípojovou vazbou v L:00 (X:00) v Křižanově s tratí č. 252.

Na tomto místě je třeba zdůraznit, že kapacita souprav IDS JMK, která je dimenzována potřebami v blízkém okolí Brna, je již v úseku Křižanov – Žďár nad Sázavou zcela nadbytečná. Z toho vyplývá vysoká ekonomická náročnost takového provozu. Proto bude Kraj Vysočina preferovat spíše ukončení linky S3 IDS JMK v Křižanově a vytvoření přímé linky Velké Meziříčí zastávka – Žďár nad Sázavou. To bude možné po obměně stávajících klasických souprav sestávajících z lokomotivy ř. 242 a 4, případně 5 vozů Bdmtee moderními elektrickými jednotkami (případně vratnými soupravami umožňujícími rychlý obrat vlaku v žst. Křižanov).

Požadavky na rozvoj železniční infrastruktury

Pokračující investice do trati č. 250, zejména v úseku Žďár nad Sázavou – Brno hl. n.

Výstavba předtápěcích stojanů v žst. Žďár nad Sázavou (nocování souprav dálkové dopravy)

Vize tvorby jízdních řádů najdete přímo zde, vize budoucnost úzkokolejky Obrataň-Jindřichův Hradec je přímo zde. Budoucnost Posázavského Pacifiku přímo zde, hlavní trať do Prahy přímo zde. Trať Havlíčkův Brod-Jihlava-Počátky-Žirovnice přímo zde, trať Kostelec-Slavonice v je přímo zde, trať Obrataň-Pelhřimov-Horní Cerekev je přímo zde, trať Brno-Třebíč-Jihlava je přímo zde, trať Okříšky-Znojmo je přímo zde, trať Žďár n.S.-N. Město n. M.-Brno přímo zde , trať Křižanov-V. Meziříčí-Studenec přímo zde , trať Havlíčkův Brod-Pardubice přímo zde, Havlíčkův Brod-Humpolec přímo zde.

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů