Výzva primátorky Jihlavy: Pomozte uklízet městské chodníky!

Statutární město Jihlava nezvládá úklid a zimní údržbu městských chodníků, proto se primátorka Jihlavy Karolína Koubová obrátila na obyvatele krajského města s výzvou o pomoc:

„O úplně všechny chodníky v Jihlavě se však Statutární město Jihlava (SMJ) nemůže postarat ihned. Pokud chtějí Jihlavané schůdné a bezpečné chodníky, a to nejen pro sebe ale i pro své sousedy, tak musí přiložit ruku k dílu. Za vedení města tedy všechny vyzývám, aby chodníky před svými domy udržovali a sníh při kalamitě shrabali,“ vyjádřila se primátorka Jihlavy Karolína Koubová.

Primátorka Koubová nemůže jako představitel města uložit povinnosti úklidu chodníku skupině občanů, kteří vlastní nemovitost sousedící s chodníkem. Takové jednání by bylo označeno též za diskriminací z důvodu majetku ve smyslu čl. 14 Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod.

Povinnost úklidu chodníku spočívá v odstraňování závad, které jsou na překážku schůdnosti chodníků spočívá v úklidu sněhu, listí, štěrku nebo bláta. Za škodu způsobenou závadou na chodníku odpovídá obec.


„Pracovníci Služeb města Jihlavy nejsou schopni postarat se při kalamitě o všechny chodníky, a to zvlášť o víkendu, kdy není k dispozici dostatek lidí, a přesčasy se mohou nařizovat jen do určité míry. Pro chod města jsou prioritní silniční komunikace prvního až třetího pořadí a chodníky bohužel následují až po silnicích,“ uvedl při setkání s radními města ředitel Služeb města Jihlavy Josef Eder.

Chodníky se udržují dle platného plánu zimní údržby. Jako první se pracovníci Služeb města Jihlavy zaměřují na zastávky MHD, přechody pro chodce, schody a příkré komunikace. Chodníky však není povoleno solit a pro posyp není vhodný ani písek, jelikož je při jarním blokovém čištění kvůli němu značně zvýšená prašnost.


Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna