Žďársko chce dopravní integraci s Vysočinou i jižní Moravou

AKTUALIZOVÁNO Politici z regionu Žďáru nad Sázavou usilují o zapojení do Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje. Do jihomoravského dopravního systému je od loňského roku zapojena například Bystřice nad Pernštejnem.

Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje počítá i s propojenou obsluhou Jihlavy a letiště v Brně foto: IDS JmK

Na Vysočině vzniká integrovaný systém podobný tomu, který funguje na území Jihomoravského kraje. Informace o budování dopravního systému jsou na Vysočině v neveřejném režimu projednávání (více zde).

Integrovaný dopravní systém je systém dopravní obsluhy určitého uceleného území veřejnou dopravou, zahrnující více druhů dopravy (např.městskou, regionální, železniční apod.) nebo linky více dopravců, jestliže jsou cestující v rámci tohoto systému přepravováni podle jednotných přepravních a tarifních podmínek.

„Žďárské ANO chce kvalitnější a levnější napojení Žďáru na Brno, proto podporuje integraci nejenom do vznikajícího dopravního systému kraje Vysočina, ale převážně na dopravní systém Jihomoravského kraje, který je pro obyvatele Žďárska přirozeně spádový. Napojením tohoto regionu do dvou krajských dopravních systému je technicky možné. Bohužel však toto řešení výhodné pro občany naráží na provinční ješitnost některých současných představitelů kraje Vysočina,“ prohlásil krajský místopředseda Hnutí ANO Radek Zlesák.

Cesta do nemocnic Brna a Jihlavy

Region Žďárska je zhruba sto tisíc obyvatel, samotný Žďár nad Sázavou má asi dvaadvacet tisíc obyvatel. Chybí mu ale nemocnice. Za zdravotní péčí musí žďáráci cestovat do sousedního Nového Města na Moravě nebo do krajské metropole Jihlavy. „V Brně je přitom větší nabídka zdravotní péče než v Jihlavě. Jsou tam fakultní nebo úrazové nemocnice,“ dodal Zlesák.

Myšlenka zapojení regionu Žďárska do dopravního systému jižní Moravy má podporu i dalších politiků.

„Zdá se mi to logické, podobně jako třeba východ Třebíčska. Jsou tam přirozené spádové oblasti,“ uvedl krajský lídr občanských demokratů Zdeněk Geist.

„Za situace, kdy Kraj Vysočina s dopravní koncepcí dlouhodobě zaspal, se obyvatelům Žďáru není možné divit. Zároveň se zde také projevuje fakt, že vedení kraje přistupuje k jihlavské nemocnici dlouhodobě pouze jako jedné z několika na Vysočině a ne jako krajské a přirozeně spádové. Potom jsou obyvatelé Kraje Vysočina nuceni jezdit za péčí mimo jeho území,“ prohlásil předseda jihlavské TOP09 Kryštof Kothbauer.

„Nový dopravní systém Vysočiny mi připadá příliš umělý, neodráží skutečnost a narušuje přirozenou spádovost obcí a měst k větším centrům. Lidé ze Žďárska by ocenili větší mezikrajskou spolupráci. Lze přece využít stávajícího a dobře fungujícího IDS JmK. Dovedu si představit, že dokáže obsloužit většinu okresu Žďáru nad Sázavou. Totéž se týká Třebíčska,“ prohlásil předseda žďárských lidovců Radek Pátek.

Stanoviska politiků zjišťujeme.

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna